Yemen Hükümeti ve Husiler, Para Biriminin Değer Kaybetmesi Konusunda Birbirlerini Suçladı

Yemen hükümeti ile ülkedeki İran destekli Husiler, yerel para biriminin değer kaybetmesi konusunda birbirlerini suçladı.

Resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, yerel para biriminin yabancı para birimlerine karşı gerilemesinden Husileri sorumlu tuttu.

Bozulmanın, petrol ihracatının durması nedeniyle devlet gelirlerindeki düşüşün ve ülke ekonomisinin uğradığı kayıpların doğrudan bir sonucu olduğunu ifade eden İryani, Husilerin “savaşın bir sonucu olarak kötüleşen insani koşulları dikkate almaksızın” hükümetin kontrolüne geçen bölgelerdeki para biriminde spekülasyon yaptıklarını söyledi.

Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam da “Yolsuzluk, gelir israfı ve keyfi tedbirler nedeniyle hükümet kontrolü altındaki bölgelerde ekonomik çöküş yaşandığını” savundu.

El-Mesire kanalına konuşan Abdusselam, ekonomi meselesinin, askeri ve siyasi hedeflere ulaşmak için kullanılmaması çağrısında bulundu.

Uzun süredir iç savaşın devam ettiği Yemen’de yerel para birimi döviz karşısında rekor düşüş yaşıyor. En son salı akşamı 1 dolar, 1500 riyalden işlem görmeye başladı.

Yemen riyalinin rekor seviyedeki değer kaybı, halkın düşük alım gücünü daha da zayıflatırken ülkede fakirlik oranını artırıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx