Suudi Arabistan’ın çılgın yer altı gökdelen projesine büyük ilgi

Suudi Arabistan’ın Tebuk bölgesinde kurulması planlanan Neom şehri projesinde yer alacak gökdelen, “misafirlere bir dizi öncü deneyim aracılığıyla fütüristik bir yaşam deneyimi sunacak bir yeraltı şehri ve turizm merkezi” olarak ilan ediliyor.

Ultra lüks gökdelenin, Aquellum projesi adı taşıdığı ve 120 kilometrelik bir alana sahip olacağı açıklandı.

Projenin dijital görüntüleri, 457 metrelik dağın içinde neredeyse tamamen gizlenmiş gibi duran binayı, lüks mağazalar, performans alanları ve galerilerle gösteriyor. Bunun yanı sıra bol miktarda yeşil bitki ve ışığın yer aldığı 100 metre derinliğindeki bir açık hava ekosistemi de projeye dahil edilmiş durumda.

Ziyaretçiler için ulaşım yer altı kanallarıyla sağlanacağı açıklandı.

Neom, içeri girdikten sonra ziyaretçilerin dinlenme alanları ve yenilikçi merkezlerle tamamlanan “dijitalleştirilmiş bir toplulukla” karşılanacağını söyledi.

Bu alan, bilim insanlarını ve araştırmacıları ağırlamak için inşa edilen çeşitli laboratuvarlardan oluşuyor ve “Jeneratör” olarak adlandırılıyor.

Sanal gerçeklik de, Aquellum’un önemli bir bileşeni olarak yer alıyor. Maketlerde, misafirlerin VR gözlükleri taktığı ve açık hava ekosisteminde dijitalleştirilmiş ışıkların dansını izlediği anlar yer alıyor.

1 trilyon dolarlık mega proje, yapay bir kayak merkezinin yanı sıra robotları ve yapay zekayı da içerecek.

Neom’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman öncülük ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx