Sırbistan’da bir Türk inşaat şirketi daha battı

Henüz Ticaret Sicil Dairesi’nin internet sitesinde görülemese de birkaç gün önce günlük Danas gazetesinde yayınlanan bir ilanda, Belgrad Ticaret Mahkemesi Vemus Transport şirketinin teklifini kabul ederek, aleyhine iflas davası açtı. İflas borçlusu ise Juno İnşaat’tı. Bu kararın açıklanmasında iflas sebeplerinin yerine geldiği, yani şirketin aşırı borçlu olması nedeniyle iflas davası başlatılması şartının yerine getirildiği belirtiliyor.

İlanda alacaklılar, iflas davasının açılmasına ilişkin ilanın yayımı tarihinden itibaren 120 gün içerisinde hem teminatlı hem de teminatsız alacaklarını bildirmeye davet ediliyor.

Aynı zamanda borçlular, Juno inşaatına yönelik yükümlülüklerini derhal yerine getirmeye davet ediliyor ve bu yılın Haziran ayı ortasında bir inceleme duruşması yapılması planlanıyor.

Juno inşaat şirketinin Sırbistan’daki devlet altyapı projelerinde bazı yol bölümlerinin yeniden inşasına da katılmıştı. Çin devlet şirketi Shandong’un taşeronluğunu yapan şirket, sahibi Türk vatandaşı Mahmut Taha Karslioçlu’ya ait.

Sırbistan’da Aralık 2021’de tescil edildi ancak 2023’te kurucu kanunda yapılan değişiklikle Özgür Baki Sezgin yönetici ve yasal temsilci oldu.

Sezgin, Forbes Sırbistan’ın yazdığı gibi, Sırbistan’da 2022 yılına kadar Kronos inşaat olarak adlandırılan danışmanlık ajansı MMS Consultancy’nin sahibidir. Juno, doğrudan bir mülkiyet bağlantısı olmamasına rağmen Sezgin tarafından sosyal ağlarda Kronos’un yan şirketi olarak tanıtıldı.

Bu yılın Ocak ayında Juno İnşaat’ta daha önce iflas davası açılmıştı ve bu arada Forbes Sırbistan’ın öğrendiğine göre, inşaat sahibi geçen sonbaharda Türkiye’ye giderek hem çalışanlara hem de iş ortaklarına borç bırakmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx