Sıcak Gelişme: SEC Bir Ethereum ETF Kararını Daha Erteledi!

Bitcoin ETF’lerinin onayının ardından gözler Ethereum üzerinde. Bu yüzden Ethereum ETF kripto piyasalarında sıcak bir konu olmaya devam ediyor. Ancak, aşırı satışlar ve piyasa duyarlılığındaki çöküş nedeniyle beklenen önemli fiyat hareketleri gerçekleşmedi. Şimdi bunun üzerine SEC’in negatif tutumu da dahil oldu. Son bir gelişmede SEC, Grayscale’in spot Ethereum ETF’sine ilişkin kararını ertelediğini açıkladı.

Blockrock’tan sonra Grayscale’in Ethereum ETF başvurusu da ertelendi

SEC, piyasalardaki olumlu havayı bozan sert adımlar attı. Bunlar arasında hesaplarının hacklenmesi, onay duyurusunun web sitesinden silinmesi ve Gensler’in Bitcoin ve kriptonun onaylanmamasına karşın ETF’lerin onaylanmasına ilişkin saçma sapan açıklamaları yer aldı. Bazı uzmanlara göre, bu olumsuz olaylar yaşanmasaydı ve Bitcoin 49.000 dolara ulaştıktan sonra 5 milyar dolarlık bir satış yaşamasaydı, Ethereum fiyatı çoktan 3.000 doları aşmış olabilirdi. Spot Ethereum ETF, karar tarihleri yıl ortasına yaklaşan bu yılın önemli gündem maddelerinden biri oldu.

Bugün SEC, Grayscale’in ETHE Trust’ı spot Ethereum ETF ürününe dönüştürmek için yaptığı başvuru hakkındaki kararını ertelediğini duyurdu. Bu başvuru GBTC’ninkine benzer şekilde, mevcut bir ürünü borsalarda işlem görebilecek bir ETF’ye dönüştürmeyi amaçlıyor.

SEC, BlackRock’ın spot Ethereum ETF kararını erteledi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, BlackRock’ın spot Ethereum ETF’sine ilişkin karar takvimini Mart ayına erteledi. Buna göre SEC, “Komisyon, önerilen kural değişikliğini ve burada gündeme getirilen konuları değerlendirmek için yeterli zamana sahip olmak amacıyla, önerilen kural değişikliği konusunda harekete geçmek için daha uzun bir süre belirlemeyi uygun bulmaktadır.” dedi.

SEC’in şimdi bu fonu onaylamak, onaylamamak veya ek işlemler için 10 Mart’a kadar süresi var. BlackRock, iShares Ethereum Trust adlı spot Ethereum ETF’si için Kasım ayında başvuru yaptı. Geçen haftaki bir dosyaya göre SEC, Fidelity’nin Fidelity Ethereum Fonu başvurusu da erteledi. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, spot Ethereum ETF teklifleri için gecikmelerin muhtemelen devam edeceğini söyledi. Seyffart, “Spot Ethereum ETF Gecikmeleri önümüzdeki birkaç ay boyunca ara sıra yaşanmaya devam edecek. Önemli olan bir sonraki tarih 23 Mayıs,” dedi.

Spot Ethereum ETF’si olacak mı?

Kripto uzmanları spot bir ETH ETF’sinin ufukta göründüğü konusunda hem iyimser hem de kötümserler. Bu ayın başlarında SEC, spot Bitcoin ETF’lere onay verdi. Uzmanlardan bazıları, bunun ardından SEC’den Ethereum ETF için bir onayın Mayıs ayı gibi erken bir tarihte geleceğini tahmin ediyor. SEC Başkanı Gary Gensler, diğer kripto bağlantılı borsa yatırım ürünleri fikrine biraz soğuk su serpti. Çarşamba günü erken saatlerde bir medya brifinginde konuşan Gensler, şunları söyledi:

İki hafta önce de söylediğim gibi, Bitcoin borsasında işlem gören ürünlerle ilgili olarak yaptığımız şey, bu emtia dışı menkul kıymetle sınırlıdır ve bundan başka bir şey olarak okunmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx