Nurettin Canikli, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına atandı

AK Parti’nin kurucu üyelerinden, eski Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve eski Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Görevine başlayan Canikli, 22 yıl önce Albayrak Grubu bünyesinde Genel Müdürlük görevini de üstlenmişti.

Nureddin Canikli kimdir?

1960 yılında Giresun Alucra’da dünyaya gelen Canikli, Giresun İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Lisans hayatına Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nde tamamlayan Canikli, yüksek lisans eğitimini, İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde Para, Banka ve Finansman alanında MA derecesi ile tamamlarken; Finansal Ekonomi alanındaki doktora programını, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bitirdi.

Canikli, 1982-1993 yılları arasında Maliye Müfettiş Yardımcılığı, Maliye Müfettişliği ve Maliye Başmüfettişliği görevlerinde bulundu. 1993-1997 yılları arasında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve İstanbul Defterdarlığı görevlerini yürüttü. Canikli, 1997-2002 yılları arasında Albayrak Grubu bünyesinde yöneticilik (CEO), Yeni Şafak gazetesinde ise ekonomi ve finans konularında köşe yazarlığı yaptı.

Canikli, 2002-2023 yılları arasında TBMM’de 22, 23, 24, 26 ve 27. dönem milletvekili olarak bulundu. 2004-2007 yılları arasında KİT Komisyonu Başkanlığı, 2007-2014 yılları arasında AK Parti Grup Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 2020-2023 yılları arasında AK Parti’de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak çalışan Canikli, 62. Hükümet’te Gümrük ve Ticaret Bakanı, 65. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve Millî Savunma Bakanı olarak görev yaptı.

Canikli’nin Giresun’da 11 yaşında şüpheli şekilde ölü bulunan Rabia Naz Vatan’ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmayı engellediği iddia ediliyordu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx