KDP ve KYB’den ortak açıklama: Kerkük’e Kürt vali atanmalı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Yürütme Kurulu Sorumlusu Fazıl Mirani başkanlığında bir heyet, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile görüşmek üzere Süleymaniye’ye gitti. Toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, “Her iki taraf da bu aşamada Kerkük vilayetindeki vatandaşların çıkarları için tüm bileşenlere hizmet edecek Kürt bir valinin atanması konusunda hemfikir oldu” denildi.

Kerkük ve Musul’un yanı sıra Irak’ın diğer vilayetlerinde 18 Aralık’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından iki parti ilk kez üst düzey bir toplantı gerçekleştirdi. İl meclisi seçimlerinde KYB Kerkük’te 5, KDP ise 2 sandalye kazanmıştı. Musul’da ise KDP 4 ve KYB de 2 sandalye kazandı.

Rûdaw’ın aktardığına göre, toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, ‘bölgedeki siyasi ve ekonomik durum ile genel olarak federal hükümetle çözülmemiş konuların, özelde ise bütçe ve çalışanların maaşları ve il meclisi seçimlerinin değerlendirildiği’ belirtildi.

Açıklamada, toplantının sonuçları şöyle sıralandı:

1. Her iki taraf da bu aşamada Kerkük vilayetindeki vatandaşların çıkarları için tüm bileşenlere, ilçe ve kasabalara hizmet edecek Kürt bir valinin atanması konusunda hemfikir oldu.

2- Her iki taraf da IKBY’nin bölgenin statüsünün ve kazanımlarının korunmasının KYB ve PDK başta olmak üzere tüm Kürt partilerinin görevi olduğu konusunda hemfikir kaldı.

3. IKBY’nin Irak federal hükümeti ile siyasi ve ekonomik sorunlarının çözülmesi için her iki tarafın en üst düzeyde ortak çalışmasına karar verildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx