İsrail’in Gazze’ye saldırılarında bir günde 151 kişi hayatını kaybetti

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana devam eden saldırılarında son 24 saat içinde 151 kişinin daha hayatını kaybettiğini, ölü sayısının 23 bin 708’e yükseldiğini açıkladı. Son 24 saatte Gazze’de düzenlendiği belirtilen 13 saldırıda 248 kişi de yaralandı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, İsrail’in saldırılarında bugüne kadar yaralananların sayısı da 60 bin 5’e yükseldi.

BİR AİLENİN EVİNE DÜZENLENEN SALDIRIDA 11 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Gazze Şeridi’nin orta bölgesinde yer alan Deyr El Balah kentinde Fayad ailesine ait olan bir evin hedef alındığını, yalnızca bu saldırıda 11 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. İsrail, bu saldırıyla ilgili Reuters’ın yorum talebini reddederken, daha önce İsrail ordusundan yapılan bir açıklamada, Maghazi yakınlarında ve Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Han Yunus kentinde ‘onlarca militanın öldürüldüğü’ ifade edilmişti. Hamas ve İslami Cihad örgütü ise İsrail tanklarını ve buldozerlerini tanksavar roketlerle hedef aldıklarını açıklamıştı.

BM: İSRAİL, KUZEYE YARDIMLARI SİSTEMATİK OLARAK ENGELLİYOR

Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail’in Gazze Şeridi’nin orta bölgesi ile güneyi arasındaki bir anayolu da hedef aldığını, bu saldırıda da bir Filistinlinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını kaydetti. Öte yandan, Birleşmiş Milletler’in Gazze Şeridi’nin kuzeyine yardım sevkinin de İsrail tarafından engellendiği belirtildi.

İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Direktörü Andrea De Domenico, BM’nin Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki kişilere yardım çabalarının İsrailli yetkililerce engellendiğini söyledi. De Domenico, konuya ilişkin açıklamasında, “Oraya ulaşmak için gösterdiğimiz çaba, İsrail tarafınca sistematik olarak reddediliyor. Özellikle hastanelere destek vermemize izin vermeme konusunda çok sistematikler; bu, insanlık dışı bir seviyeye ulaşıyor, benim için ise akıl almaz” dedi.

İsrail ise Gazze Şeridi’nin kuzeyine yapılacak yardımları engellediği iddialarını reddederek, bu durumun sorumlusunun Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşların ‘kötü lojistiği’ olduğunu söylüyor. İnsani yardım yetkilileri ise Gazzelilerin açlıktan ölmenin eşiğinde olduğuna ve bombardımanlar sebebiyle temiz suya ve diğer temizlik ve hijyen ürünlerine erişimleri olmadığı için hastalandıklarına dikkat çekiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx