Dünyada bir ilk İGA kendi elektriğini üretecek

Yatırımın 2024’te devreye alınacağını söyleyen İGA’nın CEO’su Bilgen, “Elektrik tüketimimizin tamamı güneş santrallerinden sağlanacak. Bu dünyada bir ilk” dedi.

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile küresel havacılık sektörünün en önemli etkinliklerinden biri kabul edilen ’28. Routes World’e İstanbul’da ev sahipliği yaptı. 3 binden fazla üst düzey yöneticinin katıldığı Routes World’de havacılığın küresel bağlamdaki geleceği tartışıldı. Sabah’tan Merve Bilkay’ın haberine göre, İGA CEO’su Selahattin Bilgen, “Önümüzdeki dönemde İGA GES ismini verdiğimiz elektrik tüketimimizin tamamını güneş santrallerinden sağlayacak bir yatırım planladık” dedi.

1.3 MİLYAR EUROLUK YATIRIM

Bilgen, “İkinci etap yatırımlarımızı tamamladığımızda dört ana üç yedek olmak üzere toplam 7 pistimiz olacak. Şu an 5 pistimiz var. Tüm yatırımlarımız tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacağız. İkinci etap yatırımlarımızın büyüklüğü toplamda 1.3 milyar euro. Dördüncü pisti 30 ay sonra hazır olacak. Sadece dördüncü pist için yapacağımız yatırım tutarı 900 milyon euro” dedi. İGA’da 96 adet havayolu şirketi olduğunu söyleyen Bilgen, Uluslararası Havacılık Konseyi’nin havalimanlarını 5 seviye ile sınıflandırdığını, İGA’nın şu an bu sıralamada üçüncü seviyede olduğunu sözlerine ekledi.

HALKA ARZ GÜNDEMİMİZDE YOK

İGA’NIN halka arzıyla alakalı henüz bir gündemleri olmadığını belirten Bilgen, “Biz refinansmandan sonra uzun bir süre boyunca finansman yapımızı sağlam bir yapıya oturttuk. Bütün bu yatırımları kendi kaynaklarımızla yapabilecek seviyedeyiz. Herhangi bir finansman ihtiyacı olmadığı için halka arz gündemimizde yok” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx