Çanakkale’de jandarmalara su ve gıdanın önemi anlatıldı

İHA

Çanakkale Eğitim Merkez Komutanlığı, ve gıda israfını ele aldı.

Ezine 3. Jandarma Eğitim Taburu’nda rütbeli personele su ve gıda israfının nedenleri, sonuçları ve önlenmesine yönelik yöntemler anlatıldı.

Gıda israfının da, gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir sorun olduğu ve bu sorunun azaltılması için bilinçli tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

“Çabaların birlikte yürütülmesi gerek”

Su Ürünleri Mühendisi Emine Dülger, “Su ve gıda israfı, dünyamızın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biridir. Bu sorunun azaltılması için bireysel ve toplumsal çabaların birlikte yürütülmesi gerekmektedir. Bugün burada rütbeli personellere su ve gıda israfının önemini anlatmaktan ve bu konuda farkındalık oluşturmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.” dedi.

“Ekonomik ve sosyal bir sorundur”

Veteriner Hekim Kerem Emre Güneş ise, “Su ve gıda israfı, sadece çevresel bir sorun değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal bir sorundur. Bu sorunun azaltılması için bilinçli tüketim alışkanlıklarının geliştirilmesi ve bu konuda toplumsal bir seferberlik başlatılması gerekmektedir.” diye konuştu.

Eğitime katılan rütbeli personel, su ve gıda israfının önemini kavradıklarını ve bu konuda daha dikkatli olacaklarını belirtti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx