Böcek, Kurt, Eldiven Parçası! KYK Yurdunda Öğrencilere Verilen Yemek Mide Bulandırdı

Isparta’da KYK yurdunda kalan öğrencilere verilen yemeklerden kurt, böcek ve eldiven parçası çıktı. Öğrenciler durumun sürekli yaşandığını söyleyerek isyan etti.

Skandal görüntüler Isparta Mihri Hatun Kız öğrenci Yurdun’nda öğrenciler tarafından çekildi. Mutfakların temiz olmadığını söyleyen öğrenciler, sağlıklarının tehlike altında olduğunu söyledi.

Çekilen fotoğraflarda; öğrencilere verilen pilavın içinde böcek, salatanın içerisinde kurt, sandviç ambalajının içinde ise eldiven parçası olduğu görüldü.

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, konuyu TBMM’ye taşıdı. Halıcı, ‘Hiç kimsenin öğrencilere eziyet etmesine izin vermeyiz. Devletin görevi burada kalan öğrencilere, temiz ve düzenli yemek sağlamaktır’ dedi.

Sözcü’de yer alan bilgiye göre, olayla ilgili TBMM’de Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a soru önergesi veren Halıcı, ‘Isparta Mihri Hatun Kız Öğrenci Yurdunda hijyen ve insani koşullara aykırı olan bu tablonun sonlandırılması ve öğrencilerin çağdaş ve temiz koşullarda beslenme hakkının iade edilmesi için ne zaman harekete geçilecektir? Hiç kimsenin öğrencilere eziyet etmesine izin vermeyiz. Öğrencilerin böyle bir manzara karşısında isyan etmeleri en doğul haklarıdır.  ‘Sizi yurttan atarız, başka yerlere göndeririz’ şeklinde ki tehditler yanlıştır. Develin görevi burada kalan öğrencilere, temiz ve düzenli yemek sağlamaktır’ ifadelerini kullandı.

‘Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz’

Önergesinde yurttaki yiyeceklerin içerisinden çıkan eldiven parçaları, kurt ve böcek görüntülerini hatırlatan Halıcı, ‘Anayasa’nın Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi başlıklı 42. Maddesi’ne göre öğrencilere çağdaş eğitim koşulları oluşturma görevi devleti yönetenlere verilirken yine aynı maddeye göre denetleme ve gözetme de iktidarların ve kamunun görevleri arasındadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliğinin Yurtların Denetimi başlıklı 37. Maddesi’ne göre yurtlar, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı tarafından denetlenmelidir. Bu onların görevidir. Gençlerimizin ve öğrencilerimizin sağlıklı bir koşulda barınmaları için konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx