Yargıtay, azapçı polislere verilen müebbet cezayı bozdu

Murat Konuş, 9 Kasım 2009’da İstanbul’da yaşanan bir gasp olayIna ait gözaltına alındı. Saat 08.12’de polisler tarafından asayiş ofise götürülen Konuş, saat 10.55’te bir battaniye içerisinde hastaneye götürüldü. Hekimler, Konuş’un öldüğünü belirledi. Yapılan otopsi sonucunda Konuş’un gözaltında uğradığı azap sonucu öldüğü, başına ağır darbeler aldığı tespit edildi.

7 polis hakkında açılan davada 2019 yılında karar çıktı. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polisler G.K., Y.B, O.Ö.’nün belgede toplanan kanıtlar ve hatanın sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmadığını belirterek beraat kararı verdi. Mahkeme, sanık polisler Oktay Kapsız, Ramazan Adıgüzel, Murat Ertürk ve Abdülcelil Karadağ’ı hakkında ise “İşkence sonucu vefata neden olma” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına hükmetti. Cezada indirim yapan mahkeme heyeti sanıklara müebbet mahpus cezası verdi. Heyet yaptığı indirime ise sanıkların geçmişini, toplumsal hayatını, yargılama sürecindeki davranışlarını münasebet gösterdi. Sanıklar hakkında tutuklama kararı vermeyen mahkeme yalnızca ‘adli kontrol’ kuralı getirdi. Sanıklar, mahkeme kararına itiraz etti.

Halktv’den Seyhan Avşar’ın haberine nazaran, belgeyi görüşen Yargıtay 8. Ceza Dairesi lokal mahkemenin verdiği kararı ‘eksik inceleme yapıldığı’ gerekçesiyle bozdu. Yargıtay, maktulde beyin kanamasına yol açan yaralanmaların hangi sanıkların iştiraki ile gerçekleştiğinin tespiti açısından; isimli emanette yer alan, olayın meydana geldiği gasp ofis amirliğindeki imajların ayrıntılı incelenmesini ve uzman bilirkişi tarafından bir rapor hazırlanmasını istedi.

‘YILLARCA KARAR VERİLMEDİ’

Konuş ailesinin avukatı Nuri Köse, “Murat Konuş’un 07 Ocak 2010 tarihinde gözaltında bulunduğu sırada gördüğü azap sonucu öldürüldüğünün kamera kayıtları, şahit anlatımları ve İsimli Tıp raporları ile sabitti. İddianamenin kısa müddette düzenlenip dava açılmış olmasına ve aslında mahkeme etabında da evrakın kısa müddette tekemmül ettirilmiş olmasına karşın sonrasında duruşmalar gereksiz yere ertelenerek yıllarca karar verilmedi. En sonunda 2019 yılında gözaltında azap hatasını işledikleri sabit olan üç emniyet vazifelisi hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş ise de ne hikmetse hatası gizlemek için her türlü aksiyonda bulunan bu sanıkların cezalarında takdiri indirim yapıldı. Müebbet mahpus cezası verilen sanıklar için tutuklama kararı dahi verilmedi. Dört sanık ise hiç cezalandırılmadı” dedi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nin bozma kararına da değinen Köse, “Aslında sabit olan konulara ait ‘eksik inceleme’ yapıldığı gerekçesiyle Yargıtay kararı bozdu. Murat Konuş’u öldürenlerin yaklaşık 13 yıldır hiçbir isimli ve idari yaptırımla müsabakadan sokakta gezmesi yargılamanın ne vakit sonuçlanacağının ise belgisiz olması müvekkillerimizin acısının kat kat arttırmıştır” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.