Vali Konağı’nın harabe görüntüleri Meclis’e taşındı

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İzmir Göztepe’de bulunan 130 yıllık tarihi Vali Konağı’nın basına yansıyan görüntülerini ve düşürüldüğü durumu meclise taşıyor.

Vali Konağı’nın son görüntülerinin tüm İzmirlileri şoka uğrattığını ve üzdüğünü belirten Çıray; “Özellikle İzmir’in tarihi miraslarının umursanmaz bir tavırla talan edilmesine göz yumulması veya amacı dışında kullanımlarının önünün açılması ilk değil. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi de geçtiğimiz sene başka alternatif çözümler olmasına rağmen Emniyet Müdürlüğü binası yapılmak istenmiş ve İzmirlilerin kurucu değerlerimize ve tarihi miraslarımıza olan hassasiyeti sonucunda şanlı polisimiz için başka kullanışlı bir bina bulunarak AKM’nin özü korunmuştu. Ancak şimdi ise Atatürk, İsmet İnönü ve pek çok İzmir Valisini ağırlamış olan Vali Konağı’nın son hali tüm İzmirlileri hayrete düşürmüş ve üzmüştür. Su boruları sökülmüş, tavan ve duvarları tahrip edilmiş, kiremitleri yerlerinden çıkarılarak yağışlara açık hale getirilmiş, yani adeta savaştan çıkmış bir bina görünümünde olan Vali Konağı’nın Kurban Bayramı’nda gündüz vakti hırsızların göz göre göre hırsızlık yapmaya devam etmesi kabul edilemez” dedi.

MODERN VE MEDENİ İZMİR YALNIZ DEĞİLDİR

Çıray, devlette devamlılığın sağlanması için milli politikalarımızın yanı sıra cumhuriyetimizin simgeleşmiş tarihi miraslarının korunması da büyük önem taşır, dedi. İzmir, kurucu değerlere bağlılığıyla ve modern, medeni çizgisiyle bu siyasi iktidarın her zaman hedefinde olmuştur diyen Çıray, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çağrıda bulundu: “Sayın Soylu, Emniyet Müdürlüğü binası ile ilgili olumlu tutumunuzun tekrarını bekliyoruz. Diğer tüm cumhuriyet miraslarımız gibi, tarihi Vali Konağına da gerekli tedbirler alınarak, tarihi dokusunu bozmadan yapılacak bir restorasyonla hak ettiği değer gösterilmeli ve İzmir halkına geri kazandırılmalıdır. Devlet bürokrasisinde şahıslar gelip geçicidir. İYİ Parti İktidarında devlet tüm kurum ve kuruluşlarıyla bu ucube rejimden ve talan düzeninden kurtularak yeniden inşa edilecektir. Kurucu değerlerimizin, kent belleğinin vazgeçilmezleri olan kültürel miraslarımızın umursamazlıkla yok sayılması yerine, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyüklüğüne ve şanına yakışacak yegâne şeydir.

Biz İzmirliler, Göztepe’deki Vali Konağı’nın derhal korumaya alınarak gerekli bütçenin ayrılmasını ve yeniden hak ettiği tarihi şanına yaraşır hale getirilmesini talep ediyoruz.”

Çıray, Soylu’ya şu soruları yöneltti:

1- İzmir Göztepe’deki tarihi Vali Konağı neden gerekli önlemler alınarak korunmamıştır?

2- Vali Konağı’nın harabe durumuna düşmesinin sorumluları kimlerdir?

3- İzmir Valiliği’nin Kâtip Çelebi Üniversitesi’ne yaptığı öneriyle Karataş’taki Rektörlük binası ile Göztepe’deki Vali Konağı takas edilmiş ve Vali Konağı Kâtip Çelebi Üniversitesi’ne devredilmiştir. Konağı geri almayı ve düştüğü bu harabe durumdan kurtarmayı ve restore ederek yeniden İzmir’in ve İzmirlilerin hak ettiği haline dönüştürmeyi düşünüyor musunuz?

Odatv.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.