Ustaya Gitmenize Gerek Kalmadı! 1 Lira İle Lastiğinizin Durumunu Anında Öğrenin

Araba lastiklerinizi tam olarak ne vakit değiştirmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bunu sahiden biz bilemezdik ve öteki birinin bakmasını hatta ekseriyetle lastik ustalarına otomobilimizi götürüp onların bakmasını tercih ederiz. Lakin lastiklerinizin profilini denetim etmenin çok kolay bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Bu biçimde, onları değiştirme vaktinin gelip gelmediğini yahut hala onlardan bir ölçü kilometre alıp alamayacağınızı bilebiliriz.

USTAYA GİTMENİZE GEREK KALMADI! 1 LİRA İLE LASTİĞİNİZİN DURUMUNU ANINDA ÖĞRENİNSIRT AŞINMASI

Arabanızı sürerken, lastiklerinizin profili yavaş yavaş aşınır. Lastikleri değiştirmeniz gerekene kadar geçen müddet, lastiğin tipine, şoförün sürüş üslubuna, lastik basıncına ve sıcaklığa bağlıdır. Birtakım lastikler başkalarına nazaran daha çabuk aşınır. Ekseriyetle otomobil lastiklerinin ömrü yaklaşık beş yahut altı yıldır, lakin bu mühlet hem daha kısa hem de daha uzun olabilir.

PROFİL

Arabanızı sürerken, lastiklerinizin profili yavaş yavaş aşınır. Profil büsbütün aşındığında aracınız yola tam olarak tutunamayacaktır ve bu her türlü fecî sonuçlara yol açabilir. Bu durum o denli ki trafik kazalarına da yol açabilir. Fren aranız daha uzundur ve yoldan çıkabilirsiniz. Bu tehlikeli durumlara neden olabilir, bu nedenle lastiklerinizi sistemli olarak denetim etmeniz her vakit çok kıymetlidir. Ayrıyeten lastik basıncınızı ayda en az bir defa denetim ettiğinizden emin olun, zira yumuşak lastiklerle sürüş yapmak daha fazla diş aşınmasına neden olabilir.KONTROL

Lastiklerinizin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini denetim etmek ister misiniz? O vakit otomobil lastiklerinizin profilinin en az 2 milimetre derinlikte olması gerektiğini bilmek değerlidir. Yasal gereklilik 1,6 milimetredir, fakat birçok araba üreticisi 2 mm’yi önermektedir. Lastikler eğimli olarak da aşınabilir, bu nedenle lastiğin genişliği boyunca birkaç noktada derinliği denetim edin. Bu numara için bir madeni para kullanabilirsiniz.

MADENİ PARA

Bir madeni para alın. Madeni paranın altın renkli kenarı tam olarak 3 milimetredir. Bozuk parayı lastiğin profiline yapıştırın. Altın kenar kaplı mı? O vakit hala en az 3 milimetre profiliniz var. Altın kenarı biraz görebiliyor musunuz? O vakit lastiklerinizi değiştirme vakti. İşte bu kadar kolay…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.