Ukrayna, Kremlin’e yapılan saldırının arkasında oldukları iddiasını reddetti

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Moskova’nın iddialarını reddederek Kiev’in Kremlin’i insansız hava araçlarıyla hedef almadığını ve Rus lider Vladimir Putin’e suikast düzenlemeye çalışmadığını belirtti.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de kuzey ülkeleri liderleriyle düzenlediği basın toplantısında Zelenski, “Biz Putin’e saldırmadık. Bu işi mahkemeye bırakın. Bize kendi topraklarımızda savaşıyoruz; köylerimizi ve şehirlerimizi koruyoruz” dedi. 

Zelenski’nin danışmanı Mikaylo Podolyak da saldırının Rusya tarafından “sahnelendiğine” inandıklarının sinyallerini vererek, “Ukrayna Kremlin’e saldırmıyor, çünkü bu askeri hedeflerimizden birini yerine getirmiyor” dedi. 

Podolyak, “Bu düzmece haberler, Ukrayna’ya yapılacak geniş çaplı bir terör saldırısına ortam hazırlamak için yapılıyor” diye konuştu.

Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanlığı basın servisinden yapılan açıklamada iki Ukrayna SİHA’sının Putin’in Kremlin’deki konutunu hedef almaya çalıştığını belirtmiş, olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirmişti.

Kremlin’den olayla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Rusya, uygun gördüğü zamanda ve yerde karşı önlemler alma hakkını saklı tutar” ifadeleri kullanıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir