Tunç Soyer’in asbestli gemi yansısı sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in bünyesinde tonlarca asbest barındırdığı öne sürülen NAe Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ilişkin geminin İzmir Aliağa’da sökülecek olmasına reaksiyonu sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in bünyesinde 600 tona yakın asbest barındırdığı öne sürülen Nae Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ilişkin geminin Aliağa’da sökümüne Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından müsaade verilmesine reaksiyonu sürüyor.

“İZMİR’İMİZ HİÇ KİMSENİN ZEHİRLİ ATIKLARINI KABUL EDECEK BİR ÇÖPLÜK DEĞİLDİR”

Sosyal medya hesabından bahisle ilgili  bir dizi açıklama yapan Soyer, tepkisin şu sözlerle lisana getirdi:

“Asbestli gemiyi kentimizde istemiyoruz. Bazılarına nazaran 900 ton, Bakanlığa nazaran 9.6 ton asbest getirecek. Geminin kentimize tüm zehirli atıklardan arındırılmadan gelmesini kabul etmiyoruz.

-Günümüzde bir mandıra açarken dahi kurumlardan ÇED raporu almak zaruridir.  Oysa binlerce tonluk gemileri söken, yarattığı emisyon ve kirliliğin ölçümü ve kriterleri tespit edilemeyen Aliağa’daki gemi söküm tesisleri için bu türlü bir mecburilik yoktur. Bu ivedilikle değişmelidir.

-İzmir’imiz hiç kimsenin zehirli atıklarını kabul edecek bir çöplük değildir. Bu iki şart yerine getirilene kadar bu geminin kentimize gelmesine asla istek göstermeyecek, kabul etmeyeceğiz.

DAHA EVVEL DE REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Soyer daha evvel de asbestli gemiyle ilgili toplumsal medyadan yaptığı açıklamada İzmirlilere seslenerek, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın üzerinde 600 ton asbest bulunan Brezilya gemisine Aliağa’da sökümü için kurallı müsaade verdiğini öğrendim. Kararın iptali için gereken türel çabayı sonuna kadar sürdüreceğimizden kimse kuşkusu duymasın” sözlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.