Trump, Erdoğan’a “Aptal olma” dediği mektubu barının duvarına asmış!

T24 Dış Haberler

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın New York’taki gökdeleninde açtığı barın duvarına, Trump’ın Beyaz Saray’da olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gönderdiği ve “Sert bir adam olma. Aptal olma” ifadelerini kullandığı mektubun asıldığı görüldü. 

Trump’ın geçen Kasım ayında Trump Tower’da açtığı “45 Wine and Whiskey”de, eski ABD liderinin başkanlık günlerinden kalma birçok eşya bulunuyor. Daha önce fiyatlarının pahalılığıyla gündeme gelen barın duvarlarını Trump’ın başkanlığı sırasında çekilmiş fotoğrafları, yaptığı açıklamalar, yazdığı mektuplar ve fazlası bulunuyor. 

New York Üniversitesi’nden öğretim üyesi Monica Marks sosyal medyada yaptığı paylaşımda, barın duvarında 9 Ekim 2019’da Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği sert mektubun da bulunduğuna dikkat çekti. 

Trump bu mektubu Erdoğan’a, TSK’nın Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Suriye’nin kuzeyine “Barış Pınarı Harekatı”nı başlatmasının ardından göndermişti. Mektup, “Gel iyi bir anlaşmaya varalım” diye başlıyor ve “Eğer iyi şeyler olmazsa sonsuza dek şeytan olarak görüleceksin. Sert bir adam olma. Aptal olma.” diye bitiyordu.

Trump’ın 9 Ekim 2019’da Erdoğan’a gönderdiği mektup

“Sayın Başkan,

“Gel iyi bir anlaşmaya varalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Rahip Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum. 

Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa sonsuza dek şeytan olarak görüleceksin. Sert bir adam olma. Aptal olma.”


Erdoğan mektup ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bir taraftan teröre karşı mücadeleyi konuşuyoruz bir taraftan onların gönderdiği mektupları kendi mektuplarınıza ek yapıp bize gönderiyorsunuz. Bunları hep konuştuk. Biz bunları Trump’ın kendisine bizzat anlattık. Biz şu anda size kırgınız, bir teröristle mektup alışverişinde bulunuyorsunuz, o mektubu kendi mektubunuza ek yapıp bize gönderiyorsunuz.”  demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir