Trabzon’a gelen Arap turistler üzerinden oluşturulan algıya sert reaksiyon

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, Çaykara Belediye Lideri Hanefi Tok, Trabzon Emniyet Müdürü Kenan Aydoğdu, Vilayet Jandarma Alay Kumandanı Albay Adem Şen ve beraberindekiler Uzungöl’ü ziyaret ederek esnaflarla ve turistlerle görüştüler.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu, ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. Vali İsmail Ustaoğlu, Trabzon’a gelen turistlerin hoş ve beğenilen hislerle kentten ayrılmalarını dilek ettiklerini vurguladı.

“Son periyotlarda oluşturulan yabancı düşmanlığı ilimiz özelinde Arap düşmanlığına dönüştürülmeye çalışılıyor”

Trabzon’da turizm döneminin en ağır günlerinin yaşandığını belirten Vali Ustaoğlu, “Uzungöl’e gelen turistleriz huzurlu ve inançlı halde tatil yapmaları için müşahede ve toplantı yaptık. Uzungöl’e günlük ortalama 10 binin üzerinde araç girişi oluyor. Şu ana kadar Uzungöl’e 575 binin üzerinde araç girişi oldu. Bunların yalnızca 75 bini tıp firmalarına ilişkin araçlar. En kıymetli destinasyonlarımızdan biri olan Uzungöl’ün geçirdiği ağır günler esnafımız açısından kıymet arz ediyor ve maalesef bundan rahatsız olanlar var. Son periyotlarda oluşturulan yabancı düşmanlığı ilimiz özelinde Arap düşmanlığına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bu topraklar müsamahanın hakim olduğu topraklar. Konuklarımız baş tacımız. Bilhassa körfez ülkelerinden gelen turistler baş tacımız” dedi.

“Şehre Köfrez ülkelerinden gelen turist sayısı 160 bini geçti”

Trabzon’a dış sınırlardan günlük 25 uçağın iniş yaptığını ve havayoluyla günlük 3 bin 500’ün üzerinde turist girişi yaşandığına dikkat çeken Ustaoğlu “Bu uçaklar 10 farklı Körfez ülkesinden gelen turistleri kapsıyor. 25 Temmuz itibariyle bu formda kentimize gelen turist sayısı 160 bini geçti. İstanbul aktarmalı ise kentimize günde 20 uçak iniyor ve gelenlerin önemli bir kısmı turist yüklü. Başta Uzungöl olmak üzere farklı destinasyonlarda binlerce turistimizi ağırlıyoruz. Bilhassa pandemiden sonra Trabzon, turizm açısından tarihi günler yaşıyor. Bu ilgiden esnafımız ve vatandaşımız ziyadesiyle şad. Bu kadar turist yoğunluğuna karşın Uzungöl üzere coğrafik alanı küçük bir bölgede en ufak bir asayiş olayı yok. Misafirperverliğin ön planda olduğu, esnaf ve vatandaş açısından kasvet yaşanmadığı konukların mutlu olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

“Arap düşmanlığını şiddetle kınıyoruz”

Vali İsmail Ustaoğlu, birtakım kısımların Trabzon’a yönelik olumsuz algı oluşturma uğraşında olduğunu tabir ederek açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İlimiz açısından oluşturulmaya çalışılan Arap düşmanlığını şiddetle kınıyoruz. Bunun kabul edilebilir yanı yok. Trabzon ve bölge insanı hassasiyetleri üzerinden olumsuz algı oluşturmaya çalışılıyor. Bu yapılanlarda arka niyet var. Alanya’da, Muğla’da da ağır turist var. Almanlar, İngilizler, öteki milletlerden turistler var diye ‘Alanya’yı Almanlar doldurdu’ demiyoruz. Niçin yalnızca Trabzon’da bu türlü bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bunlar kardeş ülke coğrafyamızın vatandaşları. Arka niyetli paylaşımları şiddetle kınıyoruz.”

“Arapça tabelalar ile ilgili en ufak bir badire yok”

Sosyal medyada gündeme gelen Arapça tabelaların yoğunluğuyla ilgili kıymetlendirme yapan Ustaoğlu, “Burayı gezdik ve gördük. Arapça tabelalarla ilgili de en ufak bir düşünce olmadığını görüyoruz. Bu dönemi en yeterli formda geçireceğiz. Gelen konuklarımızı misafirperverlik anlayışımıza uygun biçimde ağırlayıp, onları güzel hislerle ülkelerine dönmelerini sağlamak için gerekli önlemlerimizi alıyoruz” sözlerini kullandı.

“Irkçılığa şiddetle karşıyız ve reddediyoruz”

Trabzon Büyükşehir Belediye Lideri Murat Zorluoğlu da, Trabzon’da Arap turistlere yönelik ırkçı tabirlerin yer aldığı telaffuzları kınadıklarını belirterek, “Trabzon’un toplumsal medyada gündem olmadığı gün yok. Arap ırkçılığına varan telaffuzlarla karşı karşıyayız. Trabzon kıymetli bir liman, ticaret ve turizm kenti. Trabzon elbette vatanseverliği kadar misafirperverliğiyle de ön plana çıkıyor. Trabzon’a hayatında hiç gelmeyen, haritada bile Uzungöl’ü gösteremeyecek kimseler Arap ve Trabzon düşmanlığı yapıyor. Irkçılığa şiddetle karşıyız ve reddediyoruz. Trabzon’da bu türlü bir gündem yok. Bu telaffuzlara Arap ülkelerinden de reaksiyonlar geliyor. Bizler buradan Arap ülkelerine sesleniyoruz. En ufak bir kaygıları olmasın. Trabzon aleyhine bir ekip eforlar içinde olan kişi ve toplumsal medya tertiplerine karşı halkı dikkatli olmaya için uyarıyorum” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.