TKP’den ‘Mehmet Ali Çelebi’ açıklaması: ‘Siyasetteki pop star sistemi tartışılmalı’

Bir müddettir gündemde olan Teğmen Çelebi tartışmasını kıymetlendiren Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, bir açıklama yayınlayarak “Çelebi yerine siyasetteki pop star sistemi tartışılmalıdır” dedi.

Kişilere gereksiz ve temeli olmayan misyonlar yüklenmesinin sistemin bir özelliği olduğuna vurgu yapan Okuyan, “Türkiye’nin kurtuluşu pop starların değil, işçi halkın tamamının siyaset yaptığı ve bu konseyi nizamı yıktığı bir çabadan geçiyor” sözlerini kullandı.

Açıklamanın tamamı şu halde:

“Teğmen Çelebi’yi değil diğer şeyleri tartışalım.

CHP’den sonra Memleket Partisi’nden de istifa edip Cumhur İttifakı’na göz kırpan Teğmen Mehmet Ali Çelebi’yi göklere çıkarmak ya da ona saldırmak yerine siyasetteki pop star sistemi tartışılmalıdır.

Mağdurların, mağdur yakınlarının, şu ya da bu nedenle süratle ünlenenlerin vitrine çıkarıldığı siyaset kültürünü sorgulamayanların, hatta kendileri misal bir biçimde siyaset ünlüsü haline gelenlerin Çelebi’yi eleştirmesinin hiçbir manası bulunmuyor.

Çelebi AKP iktidarı tarafından mağdur edilen subaylardan biriydi. Haksızlığa uğrayanlarla dayanışmak, bunun ötesinde haksızlıklara karşı çıkmak yeterlidir. Lakin Türkiye’de programı olmayan, ilkesellikten uzak ve giderek birbirlerine daha fazla benzeyen partiler için mağduriyet çok uygun bir siyasi gereç haline geldi.

Haksızlığa uğrayan, bu nedenle tanınan şahısların siyaset yapmasında elbette bir sakınca yok. Sakıncalı olan siyasetin pop star kültürüne teslim edilmesi, şahsileştirilmesi, bireylere gereksiz ve temeli olmayan misyonlar yüklenmesidir. Bu sistemin en büyük özelliği daima tepeye taşıdığı şahısları aşağı düşürmesidir. Çelebi bunlardan biridir.

Türkiye’nin kurtuluşu pop starların değil, işçi halkın tamamının siyaset yaptığı ve bu konseyi sistemi yıktığı bir gayretten geçiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.