Sığınmacı aykırısı siyaset yürüten Ümit Özdağ’ın yıllar evvelki açıklamaları ortaya çıktı: Irkçılığa son verin hepimiz kardeşiz

İktidara gelmeleri halinde Türkiye’de bulunan sığınmacıları gerekirse zorla göndereceklerini duyuran ve yaptığı ırkçı çıkışlarla gündeme gelen Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın senelerce evvel konuk olduğu bir programda ‘Irkçılığa son verin’ formundaki açıklamaları ortaya çıktı.

Özdağ’ın geçtiğimiz yıllarda bir televizyon programında Diyarbakırlı siyasetçi Sebgetullah Seydaoğlu ile ırkçılık üzerinden tartıştığı anlar gündem oldu.

“BU ÜLKEDE YAŞAYAN HERKESLE KARDEŞİZ”

Ümit Özdağ’ın “Sen nereden geldin bu topraklara?” sorusu üzerine şu karşılığı verdiği ortaya çıktı:

“Bu cins ırkçılıklara, ‘O buradan gelmiştir, şu buradan gelmiştir, bunlar bizim düşmanımızdır’ formundaki yaklaşımlara bir son verin. Bu hiç uygun bir şey değil. Bu ülkede yaşayan herkesle kardeşiz biz.”

‘SURİYELİLERE SAHİP ÇIKALIM’ DİYEN KAYMAKAMI TEHDİT ETTİ

Seydaoğlu’nu ırkçılık yapmakla suçlayan ve Türkiye’de yaşayan herkesle kardeş olduğunu söyleyen Özdağ’ın mültecilere karşı halkı manipüle eden ‘Sessiz İstila’ isimli kısa sineması fonladığı ortaya çıkmıştı. Özdağ, geçtiğimiz günlerde “Suriyelilere İslami pahalarla sahip çıkalım” davetinde bulunan Meram Kaymakamı Ali Murat Kayhan’ı toplumsal medya hesabından tehdit etmiş, “Seni not ettik” demişti.

“SURİYELİLER DÖNECEK, TÜRKMENLER KALABİLİR”

Ümit Özdağ’ın Kilis’te bir esnaf ile gerçekleştirdiği sohbet esnasında ırkçı telaffuzlarda bulunması da büyük reaksiyon çekmişti. Esnafa, “Nerelisin sen?” sorusunu yönelten Özdağ, “Suriyeliyim, Türkmenim” yanıtını alması üzerine, “Ha sen Türkmensin, bizdensin. Sende sorun yok. Suriyeliler dönsün, Türkmen kardeşlerimizden isteyenler burada kalabilir.” halinde konuşmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.