Orbán: Trump ve Merkel misyona devam etseydi savaş hiç başlamazdı

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, Rusya-Ukrayna savaşının kendi savaşları olmadığını, Macaristan’ın NATO üyesi olduğunu ve Rusya’nın kendisinden çok daha güçlü olan NATO’ya hiçbir vakit saldırmayacağını öne sürdü.

AA’nın Macar Haber Ajansı’ndan (MTI) aktardığına nazaran Başbakan Orbán, Romanya’da katıldığı bir aktiflikte yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’nın NATO üyesi yapılmaması üzere açık güvenlik taleplerinde bulunduğunu hatırlatarak, eski ABD Lideri Donald Trump ve eski Almanya Başbakanı Angela Merkel vazifelerine devam etmiş olsalardı savaşın hiç başlamamış olacağını savundu.

Orbán, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik stratejisinin başarısız olduğunu söz ettiği Avrupa’nın durumunu “dört lastiği de patlamış arabaya” benzeten Orbán, Avrupa’nın stratejisini değiştirerek bir an evvel barışın sağlanması için efor göstermesi gerektiğini söyledi.

‘AB TARAF OLMAMALI’

Viktor Orbán, “Şimdi AB, Rusların ya da Ukraynalıların tarafında olmamalı, aksine ikisinin ortasına girmeli” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşının Polonya, Çekya, Macaristan ve Slovakya’nın oluşturduğu Vişegrad Kümesi Ülkeleri (V4) iş birliğini de etkilediğini vurgulayan Orbán, hükümetinin, Rusya-Ukrayna savaşının iki Slav halkı ortasındaki savaş olarak nitelendirdiğini, öte yandan Polonya’nın bunu kendi savaşı olarak gördüğünü kaydetti.

Batı’nın güç kaynakları üzerindeki gücünü kaybettiğini belirten Orbán, 1950’de petrol, doğal gaz ve kömürün yüzde 75’ini ABD ile Avrupa’nın denetim ettiğini, bugün ise bu oranın yüzde 35’e düştüğünü belirtti.

‘MACARLAR KARMA IRK OLMAK İSTEMİYOR’

Orbán ayrıyeten 2050 civarında Avrupa’nın büyük kentlerinde Avrupa kökenli olmayan şahısların çoğunlukta olacağını savunarak, Macarların karma ırk olmak istemediğini ve gelecek jenerasyonların, daima Avrupa’ya gerçek ilerleyen İslam medeniyetinin genişlemesini yalnızca güneyde değil batı hududunda da durdurulması konusunda hazırlanması gerektiğini ileri sürdü. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.