Mısır, Hedasi Barajı uyarısı: Mümkün olan en kısa müddette mutabakata varılmalı

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Birleşmiş Milletler Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Hanna Tetteh ile başşehir Kahire’de bir ortaya geldi.

Görüşmede, Sudan, Güney Sudan, Etiyopya ve Somali‘deki durumların yanı sıra Hedasi Barajı evrakı ve Mısır‘da bu yıl düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP27) ele alındığı aktarıldı.

Şükri, görüşmede, “Mısır’ın, Hedasi Barajı üzerinde mümkün olan en kısa müddette kapsamlı bir mutabakata varması gerektiği konusundaki tavrına bağlı olduğunu” belirtti.

Şükri, “Mevcut durumun devam etmesinin bölge halklarının çıkarlarını tehdit eden istikrarsızlık ögesi olduğu” vurgusu yaptı.

Açıklamada, BM yetkilisinin Mısır ziyaretinin müddetine ait bilgi verilmedi.

HEDASİ BARAJI ANLAŞMAZLIĞI

Etiyopya, Mısır ve Sudan 10 yıldan uzun müddettir Hedasi Barajı ile ilgili karşı karşıya geliyor.

Nil sularının yaklaşık yüzde 80’i topraklarında doğmasına karşın yalnızca yüzde 3’ünden yararlanabilen Etiyopya, Afrika’nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı’nın inşasına 2 Nisan 2011’de başladı.

Baraj, Sudan-Etiyopya sonuna yakın bir bölgede, Nil Irmağı’nı yüzde 85 besleyen Mavi Nil Irmağı kolu üzerinde yapılması nedeniyle büyük kıymet taşıyor. Etiyopya, Hedasi Barajı ile güç açığını kapatmayı ve elektrik satmayı amaçlıyor.

Addis Ababa idaresi, Mısır ve Sudan ile bir muahedeye varmamasına karşın barajın doldurulmasında ısrar ederken Kahire ve Hartum idareleri Nil suyunun paydaş ülke başına düşen yıllık hisselerinin etkilenmemesi için öncelikle üçlü mutabakata varılması gerektiğini vurguluyor.

Tepkilere karşın Temmuz 2020’de birinci dolum sürecinin yapıldığı barajda 20 Şubat 2022’de birinci defa elektrik üretimine başlanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.