MHP’li belediyeden suya yüzde 25 artırım

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ genel heyet toplantısında elektriğe gelen yüksek artırımlar münasebet gösterilerek suya yüzde 25 oranında artırım yapıldı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MASKİ) fevkalâde genel şurasında su artırım gündeme geldi. Suya yapılacak olan artırım tartışmalara neden oldu.

MHP’Lİ LİDER ELEKTRİK ARTIRIMINI MÜNASEBET GÖSTERDİ

MASKİ toplantısında suya yapılacak artırım ile ilgili açıklamada bulunan MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün, artırımın en büyük sebebinin son bir yol içerisinde elektriğe gelen yüksek artırımlar olduğunu söz etti.

Suya artırım ilgili konuşan MHP’li Lider Ergün “Hayatın gerçekleri var. Bizim elimiz kolumuz güç olduğu için istemediğimiz bu artışları yansıtmak zorundayız. Gönül istiyor ki en düşük fiyattan verelim. Lakin gelir sarfiyat istikrarını sağlamak lazım. Güç fiyatlarının arttığı süreçten bugüne MASKİ’ye elektrik için 200 milyon lira ödünç para verdik” dedi.

SUYA YÜZDE 25 ARTIRIM YAPILDI

MHP’li Lider Ergün’ün konuşmasının akabinde suya önümüzdeki Eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında artırım yapıldı.

Suya artırım ile ilgili oylamada GÜZEL Parti meclis üyeleri ile BBP’li bir meclis üyesi ‘Red’ oyu kullanırken, AKP’li MHP’li meclis üyeleri ise ‘Evet’ oyu kullandı. CHP’liler ise meclis toplantısını terk ettikleri için oy kullanmadı.

AKP’li ve MHP’nin oylarıyla geçen su artırımı ile birlikte metreküpe 8.74 lira olan suyun fiyatı 11.19 liraya yükseldi. Kırsal mahallelerdeki su fiyatları ise metreküp başına 1.98 liradan, 2.54 liraya yükseldi. Yapılan son artırım ile birlikte Manisalı vatandaşlar Eylül ayından itibaren suyu atık su bedelinin eklenmesiyle birlikte suyu metreküp başına 16.78 liradan kullanmaya başlayacak.

CHP REAKSİYON GÖSTERDİ, ARTIRIMI YARGIYA TAŞIYOR

MASKİ’de suya yapılan artırıma reaksiyon gösteren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balaban parti binasında basın açıklaması düzenledi.

CHP Manisa Vilayet Lideri Balaban, suya yapılan yüzde 25’lik artırımı kabul etmediklerini belirterek şu tabirlere yer verdi:

* “Su insanın en temel hakkıdır. Su haktır, bir meta değildir. Suyun üzerinden ticaret yapılması insanlarımızı mağdur etmektedir. Manisa’da da Cengiz Ergün’ün uyguladığı bu siyasetler mağdur etmektedir.

* Bir taraftan Manisa’nın çok yerinde su kesintisi yaşanırken ve kimi yerlere su bağlamazken, suya artırım yapılmasına mana veremedik. Halkımız buna reaksiyon gösteriyor.

* MASKİ’nin toplantısında suya artırım ile ilgili alınan karar için 17 ilçe liderimiz ile birlikte bir hukuk gayreti başlatacağız. Kararın iptali konusunda yargıya başvuracağız. Her mevzuda toplumun yanında olmaya devam edeceğiz.”

“SUYA 1 YILDA 144 ARTIRIM YAPILMIŞ”

Basın toplantısında kelam alan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Türkiye’nin son bir yıldır yüksek enflasyon ile boğuştuğunu ve Manisa’da son bir yılda suya enflasyonun üzerinde yüzde 144 oranında artırım yapıldığını söz etti.

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

* “Manisa Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında bu vakte her ay TÜFE’ye nazaran suya artırım yapıyordu. Artık üzerine birde yüzde 25 artırım ekledi. Fakat MASKİ’ye Cumhur İttifakı tarafından getirilen önergede bu artırım yüzde 50 oranındaydı. Ancak kamuoyundan gelen baskı sonucunda bunu yüzde 25 oranına indirdiler. İnsanlara mevti göstererek sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar. Biz buna razı değiliz. Bunun karşısındayız.

* 2021 yılın Eylül ayında su ve atık su bedeli olmak üzere suyun metre küpü 6.86 liraydı. Şuanda yapılan yüzde 25’lik artırımla ve önümüzdeki Eylül ayında uygulanacak TÜFE ile birlikte bu artırım suyun metreküpü bizim hesaplamalarımıza nazaran 16.78 liraya çıkmış olacak. 1 yıl içerisinde suya yüzde 144 artırım yapılmış oluyor.”

Ankara’da suyun metreküp fiyatının 12.47 lira, İstanbul’da 11.10 lira, Adana’da 9.8 lira ve Samsun’da 7.93 lira olduğunu tabir eden CHP’li Bakırlıoğlu Manisa’nın Türkiye’nin en kıymetli suyunu kullandığını tabir ederek kelamlarını şöyle sonlandırdı:

* “Ülkemiz güç günlerden geçiyor. İnsanlarımız hayat pahalılığından ezilmiş durumda. İktidar bu hayat pahalılığına karşı bir adım atamıyor.

* Artık de Cumhur İttifakı’nın Manisa’daki temsilcisi suya artırım yaparak hayat pahalılığından ezilen vatandaşlarımızı daha çok ezmeye kalkıyor.

* Yapılan bu artırım ile ilgili geri adım atılması konusunda gayretimiz sonuna kadar devam edecek.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.