Meta 10 bin kişiyi daha işten çıkaracak ve ‘düşük öncelikli projeleri’ iptal edecek

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg Salı günü yaptığı açıklamada, Meta’nın işgücünü 1O bin kişi daha azaltmayı ve henüz doldurmadığı yaklaşık 5 bin açık pozisyonu geri çekmeyi planladığını söyledi. Ayrıca bir başka işten çıkarma durumunun yakın olduğu yönündeki son söylentileri de doğruladı.

ÖNCELİĞİ DÜŞÜK PROJELER İPTAL EDİLECEK

Zuckerberg ayrıca şirketin “daha düşük öncelikli projeleri” iptal edeceğini söyledi ve bu girişimlerle ilgili “dolaylı maliyetleri hafife aldığını” sözlerine ekledi. Mark Zuckerberg’in “verimlilik yılı” olarak adlandırdığı maliyeti düşürme planı, birçok alada şirketin küçülmeye gitmesini ele alıyor. Bu konuyla ilgili son olarak Meta şirketinin Facebook ve Instagram için NFT desteğini şimdilik sonlandırdığını açıkladı.

Bu gelişmeler, Meta’nın geçen yılın sonundan bu yana işgücünün yaklaşık dörtte birini işten çıkardığı ya da çıkarmayı planladığı anlamına geliyor.

Zuckerberg, personele gönderdiği ve daha sonra kamuoyuna açıklanan bir notta, “Az sayıda vakada, bu değişikliklerin tamamlanması yıl sonunu bulabilir” diye yazdı.

“Uluslararası ekipler için zaman çizelgelerimiz de farklı görünecek ve yerel liderler daha fazla ayrıntıyla bizi takip edecek. Bu zor olacak ve bundan kaçmanın bir yolu yok.” diye yazdığı notta işten çıkarmaların yaşanacağını haber veren Zuckerberg, gelişmeleri doğruladı.

META MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK İÇİN RİSKLERDEN KAÇACAK

Maliyetleri azaltmaya çalışan Zuckerberg’in ne tür projelerin iptal edilmesi gerektiği belirtilen bir öncelikler listesi hazırladığı söyleniyor. Meta şirketi bu konu ile ilgili bazı bölümleri “düzleştirmekten” bahsetti. Bu da şirket içindeki bazı yönetim katmanlarının maliyeti düşürmek amacıyla kaldırılması anlamına geliyor. Zuckerberg, “Bir hiyerarşinin her katmanının bilgi akışına ve karar alma sürecine gecikme ve riskten kaçınma eklediği iyi anlaşılmıştır” dedi ve verdiği bilgilerde;

METAVERSE VE YAPAY ZEKA UYGULAMLARINA YOĞUNLAŞACAK

Mark Zuckerberg, Kasım ayında duyurduğu işten çıkarma haberiyle birlikte şirketin maliyetini düşürerek daha çok metaverse ve yapay zeka çalışmalarına yoğunlaşacaklarını söyledi. Metaverse dünyasındaki gelişmelerin olumlu sonuçlar vereceğine inanan Mark Zuckerberg, hissedarların ilgilerini çekebileceği türden çalışmalar yürütmenin planlarını yapıyor.

Metaverse ve yapay zeka alanına odaklanan Zuckerbeg, bu alandaki yapılacak çalışmaları yürütebilecek güçte olduklarına değinerek, Yapay zekayı ürünlerinin her birine yerleştirmek istediğini belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir