Merkez Bankası’nın Anketinde Enflasyon ve Dolar Beklentileri Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarına göre piyasalarda enflasyonda ve dolarda yükseliş beklentisi arttı. Piyasa katılımcılar ancak 5 yıl sonra enflasyonda tek haneye düşüş öngörüyor.

Merkez Bankası, piyasalardaki breklentileri ölçmek amacıyla her ay yaptığı “Piyasa Katılımcıları Anket” sonuçlarını açıkladı. Buna göre finans, ekonomi ve reel sektörden katılımcılar enflasyon ve dolarda yükselişin sürmesini bekliyor.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi: Cari yıl sonu TÜFE beklentisi Nisan döneminde yüzde 37,77 oldu

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi Nisan döneminde yüzde 37,77 oldu. ‘Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,72 olmuştu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 31,63 iken, bu anket döneminde yüzde 31,02 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,91 ve yüzde 17,54 olarak gerçekleşmiştir.

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 22,91 TL iken, bu anket döneminde 23,15 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 23,52 TL iken, bu anket döneminde 24,08 TL olarak gerçekleşmiştir).

Katılımcıların GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 3,5 olarak gerçekleşmiştir.

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 22,91 TL iken, bu anket döneminde 23,15 TL oldu. Toplu anket sonuçlarında da ancak 5 yıl sonra tek hane enflasyon beklentisi dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir