Kirayı artırmak isteyen ev sahibine ChatGPT ile yanıt… Avukat gibi davranmasını istedi!

South West News Service’e konuşan New Yorklu Svetlana, yapay zekalı chatbot ChatGPT’yi kullanarak ev sahibine sert bir mektup yazdı ve kira zammını kabul etmeden önce binasındaki aletleri tamir etmeye zorladı.

28 yaşındaki Svetlana, çamaşır makinesi ve kurutma makinesinin iki yılı aşkın süredir çalışmaması nedeniyle kira bedelinde indirim talebinde bulunduktan sadece birkaç gün sonra %0,4’lük bir artış yapıldığının kendisine bildirildiğini iddia etti. Bu zam, aylık toplam kirasının 1.389 dolardan 1.395 dolara çıkarıldığı anlamına geliyordu.

Soyadını vermekten kaçınan Svetlana, SWNS’ye yaptığı açıklamada, “Kira artışı tek başına benim sorunum değildi” dedi.

“Bina genelindeki hizmetlerin azalması nedeniyle kira indirimi talebinde bulunmamın ve şikayette bulunmamın ardından, görünüşe göre misilleme olarak kirayı artırma cüretini gösterdiler” iddiasında bulundu.

CHATGPT’DEN AVUKAT GİBİ DAVRANMASINI İSTEDİ

Svetlana ev sahibine birçok cevapsız e-posta gönderdi ve sonunda ChatGPT’ye başvurarak bottan bir konut avukatı gibi davranmasını istedi, böylece kiracı en ikna edici hukuk diliyle karşılık verebilecekti ve yeni kira sözleşmesine itiraz edebilme şansını yakalamıştı.

Yapay zeka sisteminden biraz daha yasal jargon eklemesini istemek de dahil olmak üzere, güçlü bir şekilde ifade edilmiş mükemmel e-postayı almak için birkaç deneme yapmasına rağmen, sonuçta kendi lehine çalıştığını itiraf etti. Bu gelişme sonrasında aynı ay içinde hem çamaşır makinesi hem de kurutma makinesi tamir edildiği belirtiliyor. Genç kadın;

“Ev sahibimden hiçbir zaman resmi bir yanıt almadım.” Bunun yerine, “Binama çamaşırhanelerin tekrar hizmete girdiğini duyuran bir tabela asılmıştı” dedi.

BİR SONRAKİ MEKTUBUNU SİGARA İÇEN KOMŞULARI İÇİN YAZDIRACAK

ChatGPT e-postaya, New York kira istikrar yasasının belirli bir bölümüne atıfta bulunan ve önerilen kira artışının kiracıya karşı “misilleme” eylemi olarak değerlendirilebileceğini öne süren bir satır bile ekledi.

Yönetici asistanı olarak çalışan Svetlana, işi nedeniyle yapay zeka yazılımını kullanma konusunda zaten biraz deneyime sahipti, ancak teknolojiyi kişisel yaşamında tekrar kullanmayı dört gözle bekliyor. Bir sonraki kampanyası için, kapalı alanlarda sigara içmeyi seven komşularına “korkutucu bir yasal mektup” hazırlaması için bota komut vermeyi planlıyor.

BİR BAŞKA BİRİ CHATGPT KULLANARAK TRAFİK CEZASINI SİLDİRMİŞTİ

Birleşik Krallık’ta bulunan  bir öğrenci kendisine kesilen park cezasına yapay zeka destekli sohbet robotu olan ChatGPT’yi kullanarak itiraz etti. Millie Houlton’ın Chat GPT’yi kullanarak yapmış olduğu itiraz kısa bir süre sonra kabul edildi. 60 sterlinlik ceza’yı ödemekten kurtulan Houlton, kendisinin bu itirazı ChatGPT kadar etkili yapamayacağını belirtti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir