Kılıçdaroğlu ve Akşener, Yavaş’ın etkinliğinde buluştu, ‘sorun yok’ iletisi verdi

Ayşe Sayın | Ankara

CHP

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, “HDP’ye bakanlık verilebilir” tartışması sonrasında birinci defa, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın düzenlediği Kırsal Kalkınmada Başşehir Modeli Buluşması’nda bir ortaya geldi.

Etkinlik sırasında sohbet eden ve epeyce sevinçli oldukları gözlenen Akşener ve Kılıçdaroğlu, daha sonra çiftçilerle kameralara poz verdi.

CHP önderi, ittifak olarak iktidara geldiklerinde şimdiye kadar görülmemiş bir çok şeyi dünyaya göstereceklerini belirtti, “Bizim kitabımızda ayrımcılık yok” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, seçim vaatleri ortasında yer alan Kırsal Kalkınmada Başşehir Modeli’ni, Bilkent Otel’de CHP ve YETERLİ Parti başkan, yönetici, milletvekilleri ve çitçilerin katıldığı bir aktiflikle kamuoyuna açıkladı.

Toplantıyı enteresan kılan, iki parti ortasında “soğuk rüzgarların estiği” konuşulan bir periyoda denk gelmesiydi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in iktidara geldiklerinde  “HDP’li bir ismin de bakan olabileceği” tarafındaki kelamları siyaset gündeminde epey tartışma yaratmış, başta Akşener olmak üzere DÜZGÜN Partililer, CHP idaresinin “parti görüşü olmadığı” tarafındaki açıklamalarına  karşın sert reaksiyon göstermişti.

İki parti ortasında bir müddettir “adaylık” konusunda da bir çekişme olduğu kulislerde konuşuluyordu.

Zira Kılıçdaroğlu’nun adaylık niyetini “6’lı masanın üzerinde uzlaşması halinde adaylığa hazır olduğunu” söyleyerek ortaya koymasına rağmen, ÂLÂ Parti’den açık dayanak görmemesi ve Mansur Yavaş’ın adaylığına takviye veren açıklamalar gelmesi de iki parti ortasındaki bir tansiyon olduğu yorumlarına yol açıyordu.

NEŞELİ SOHBETLE “SORUN YOK” MESAJI

İşte bu gelişmeler nedeniyle gözler iki başkanın buluşacağı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin aktifliğine çevrilmişti.

Etkinlikte Mansur Yavaş kürsüye çıkmadan evvel Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun son derece sevinçli sohbet ettiği gözlendi. Akşener, seymen gösterisi sırasında da alkışla vakit zaman tempo tuttu, program sonunda da çiftçilerle kameralar karşısına geçerek, bir manada “sorun yok” bildirisi verdiler.

ABB

İTTİFAKLA İKTİDAR BİLDİRİSİ: ‘BİZDE AYRIMCILIK YOK’

Etkinlikte konuşma yapan Kılıçdaroğlu, belediyenin sıvı gübre dağıtmasını bir çiftçinin “görülmemiş şey” olarak nitelendirdiğini belirterek, “Şimdiye kadar görülmemiş aslında çok şeyi, Allah nasip eder, ittifak olarak iktidara geldiğimizde bütün Türkiye’ye de dünyaya da göstereceğiz. Türkiye’yi büyütmek için, Türkiye’yi kalkındırmak için, işsizlik belasından bu ülkeyi kurtarmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz” diye konuştu.

Belediye liderlerinin hizmet götürmek için ellerinden geleni yaptığını, lakin “engellendiklerini ve karşılarına büyük zorluklar çıkarıldığını” belirten Kılıçdaroğlu, “Şunu söylüyorum belediye lideri arkadaşlarıma; ‘Şikayet etmeyeceksiniz, sizin vazifeniz problemleri aşmak ve halka hizmet etmek’. Onu yapıyorlar. Yapmaya devam ediyorlar” dedi.

İktidarın siyasetleri nedeniyle çitçinin toprağa “küstüğünü” savunan CHP başkanı iktidara geldiklerinde “ayrımcılık yapmayacaklarını, köylüyü yine milletin efendisi yapacaklarını” söyledi:

“Başkan’ın yaptığı hoş bir şey daha var. Bir çiftçi arkadaşım söyledi; ‘Ayırt etmeden herkese hizmet ediliyor’. Evet, vatandaşlar ortasında ayrımcılık olmayacak. Bizim kitabımızda ayrımcılık yoktur.

“Oy verir-vermez, o onun tercihidir. Lakin siyaset kurumu, o şahsa hizmet götürmek zorundadır, sıkıntısını çözmek zorundadır. Bir arada, kucaklamak zorundadır. Var olan problemini çözdükten sonra onu kucaklamak, dinlemek zorundadır.

“Yeni bir iklime, anlayışa, birlikte yaşama anlayışına, yeni bir sevgiye hepimizin muhtaçlığı var.”

YAVAŞ: EN KAPSAMLI KIRSAL DESTEK

Projesini anlatmak için kürsüye gelen Mansur Yavaş, Ankara’daki boş alanların yüzde 50’sinin tarıma uygun olduğunu belirterek, “İşte bu türlü bir ortamda, Entegre Kırsal Kalkınma Modeli’ni hayata geçirdik. Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye’nin lokal bazda en kapsamlı kırsal dayanaklarını sağlamanın büyük memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Ankara’daki park ve bahçelerde kullanılan süs bitkilerinin,  “sözleşmeli üretim” yapan Ankaralı çiftçilerden alındığını anlatan Yavaş, Başkent’te “ithal ağaç ve bitki” devrini sonlandırdıklarını söyledi. Yavaş 2023 maksatlarını de şöyle anlattı:

“2023 yılındaki amaçlarımızı de belirledik ve şimdiden hazırlıklara başladık. Büyükşehir Belediyemizde yeni kurulan kırsal kalkınma bütçe içi işletmesi ile üreticilerimizin eserlerinin pazara erişimini hızlandırmak ve daha fazla para kazanmalarını temin etmek hedefiyle eser sürece ve depolama tesisleri ilçelerimizde kurulacak.

“Örneğin Çubuk ve Ayaş ilçelerimize soğuk hava deposu, Beypazarı ve Kızılcahamam ilçelerimize jeotermal kurutma, Kalecik’te köylere üzüm sıkma makinaları üzere tesisleri kazandıracağız.”

BİRLİKTE AYRILDILAR

Kılıçdaroğlu ve Akşener toplantı salonundan birlikte ayrıldılar. Çıkışta bir çiftçinin, “Köylünün çok kederleri var” demesi üzerine Kılıçdaroğlu, Akşener’i işaret ederek, “Dertler var biliyoruz. Elazığ’da, Erzurum’da, İzmir’de o denli, tümünü çözeceğiz. Biraz sabır, az kaldı diyor Sayın Genel Başkanım” karşılığını verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.