JP Morgan yılın kalan kısmında enflasyonun yüksek kalmasını bekliyor

JP Morgan, Türkiye’de enflasyonun sürpriz halde aylık yüzde 2.4 artışla marjinal olarak aşağı taraflı olduğunu belirterek global fiyatlardaki düşüş mahallî güç fiyatlarında aylık düşüşlere neden olurken, geri kalan tüm alt kategorilerde fiyat baskıları gözlendiğini kaydetti.

Foreks’de yer alan habere nazaran, Çok gevşek para siyaseti, devam eden liranın zayıflaması ve siyaset güvenirliğinin zayıflaması göz önüne alındığında fiyat baskılarının güçlenmeye devam etmesinin şaşırtan olmadığını belirten JP Morgan, yılın kalan kısmında enflasyonun yüksek kalmasının beklendiğini tabir etti.

JP Morgan yıl sonu için yüzde 63,1 enflasyon beklentilerini korurken, son yıllarda olduğu üzere varsayım risklerinin üst istikametli olduğuna işaret etti ve enflasyon yükselmeye devam ettikçe gerçek siyaset faizinin daha da negatifleşeceğine vurgu yaptı.

Dün açıklanan bilgilere nazaran enflasyon temmuzda yıllık yüzde 79.6 ile 24 yılın tepesine çıkarken aylık enflasyon yüzde 2.37 oldu. Böylelikle yıllık enflasyonda yükseliş serisi 14. ayda da devam etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.