Irak Meclisinde hareket yapan Sadr destekçileri ‘erken seçim ve Maliki’nin yargılanmasını’ istiyor

Yeşil Bölge’yi çevreleyen beton bariyerleri yıkan Mukteda es-Sadr destekçileri, girdikleri Meclis binasında süresiz oturma aksiyonu başlattı. Burada sık sık ABD, İran ve eski Başbakan Nuri el-Maliki aksisi sloganlar atılıyor.

Sadr’a “Irak’ın mutlak hakimi” sıfatını verdiler

Meclisteki oturumların düzenlendiği salonda toplanan protestocular, “oylama” yaparak Sadr’ı Irak’ın “mutlak yöneticisi ve hakimi” olarak ilan etti.

Bağdat’ın Sadr bölgesi başta olmak üzere ülkenin güneyinden de gelen protestocular, birinci gün yiyecek ve içecek düşüncesi çekse de daha sonra kendilerine kamyonlar dolusu besin takviyesi yapıldı.

Uluslararası bölge ismi da verilen Yeşil Bölge’yi koruyan askerler ise protestoculara müdahale etmeksizin nöbetlerini sürdürüyor. Sadr yanlısı protestocuların da güvenlik güçleriyle sürtüşmeme talimatı aldığı tabir ediliyor.

Protestocular ayrıyeten erken seçim, yargı idaresinin değiştirilmesi, yolsuzluk yapanların yargılanması üzere talepleri yerine gelene kadar Yeşil Bölge’yi terk etmeyeceklerini belirtiyor.

Mukteda Sadr, dün yaptığı açıklamada güvenlik güçlerini, Haşdi Şabi ve aşiret mensuplarını, Yeşil Bölge’de düzenlenen oturma aksiyonuna katılmaya çağırmıştı.

Şii dini ve siyasi önder Sadr, konuşmasında ayrıyeten Anayasa’nın değiştirilmesi ve parlamenter rejimden vazgeçilmesi daveti da yapmıştı. Sadr, istediği rejim biçiminin başkanlık mı yoksa yarı başkanlık mı olduğunu ise belirtmemişti.

Sadr’ın açıklamalarının akabinde destekçileri Yeşil Bölge’ye akın etmişti.

Taleplerin başında “erken seçim ve Maliki’nin yargılanması” geliyor

Eyleme katılanlardan Ahmed Raad, AA muhabirine “18 yıldır halk yoruldu. Ülkede sanayi, tarım ve her şey çöktü. Bunun da sebebi, yolsuzluk yapan siyasi katman ve onların partileri. Hazreti Hüseyin’in yaptığı ihtilal üzere herkesin bu ihtilali desteklemesi lazım.” dedi.

Lideri olan Sadr’a sonsuz güvendiğini aktaran Raad, yolsuzluk yapanları iktidardan onun düşüreceğini sav etti.

Raad, İran takviyeli Şii partilerin yıllardır sürdürdüğü iktidarın halkı açlığa mahkum ettiğini de kelamlarına ekleyerek, “Erken seçim ve yargı idaresinin değiştirilmesini istiyoruz. Maliki’nin de yargılanması kurallarımız ortasında.” sözlerini kullandı.

Bir başka Sadr destekçisi Riyad Kazım da kamu hizmetlerinin yetersizliğinden şikayet ederek, talepleri yerine getirilmezse bundan sonraki adımlarının daha da tırmandırıcı olacağını ve son kararı Mukteda es-Sadr’ın vereceğini söyledi.

Ali Fetlavi ise “Liderimiz Sadr’ın da istediği üzere yolsuzluk yapanların yeni hükümette yer almaması lazım. Erken seçim istiyoruz. Ne batı ne de doğulu, ulusal bir hükümet istiyoruz.” diyerek, şöyle devam etti:

“Liderimizin buyruğuyla barışçıl bir oturma aksiyonu başlattık. Ülke çıkarlarını ilgilendiren tüm bahislerde karar mercimiz başkanımız Sadr’dır ve halk ismine yetkiyi ona verdik. Hiçbir güvenlik ögesine şiddet uygulamadık ve büsbütün silahsızız. Nuri Maliki üzere yolsuzluk yapan herkesin yargıya teslim edilmesini istiyoruz.”

Meclis binasındaki aksiyona elindeki tatlı tepsisiyle gelen 12 yaşındaki Muammel Ali de buradaki göstericilere tatlı satıyor.

Ali, “Ortaokul birinci sınıfa gidiyorum. Ben hem tatlı satıyorum hem protestocuyum. Üniversite mezunu gençlere iş fırsatı verilmesi için onlarla sesimi çıkarıyorum. İleride albay olmak istiyorum.” dedi.

Meclis binasındaki oturma hareketine katılan Basralı Malik Fadıl da “Burası parlamento ve halkın konutu. Biz, kendi evimizdeyiz. Erken seçim ve yargı idaresinin değiştirilmesi üzere taleplerimiz yerine gelene kadar halkın konutundan dışarı adım atmayız. Bu, 1 yahut 2 sene olur, hiç fark etmez.” diye konuştu.

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayı olarak ilan edilen Muhammed Şiya es-Sudani’yi protesto etmek maksadıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek, Meclis binasını basmış ve burada oturma aksiyonu başlatmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.