İngiltere’de Boris Johnson’a istifa davetleri artıyor

İngiltere’de birçok bakan ve üst seviye hükümet görevlisinin istifa etmesi, Başbakan Boris Johnson’ı güç durumda bıraktı.

Başbakan Johnson, dün İngiliz Parlamentosu’nda kendisine yönelik tenkitleri yanıtlarken, “Görevimde kalmaya devam edeceğim” bildirisi verdi.

“Boris Johnson direniyor”

İstifa baskısı altında olan Johnson, kendisine süratle azalan takviyeye karşın Downing Sokağı 10 Numara’da direnmeye kararlı görünüyor.

Johnson, İçişleri Bakanı Priti Patel ve Ulaştırma Bakanı Grant Shapps da dahil birçok “sadık” destekçisinin istifa etmesini istemesine karşın meydan okumaya devam ediyor.

Michael Gove’un misyonuna son verdi

Kendisini eleştirenleri amaç alan İngiliz Başbakan, Kalkınma Bakanı Michael Gove’un vazifesine son verdi. BBC’nin haberine nazaran, bu durum “şok edici bir hareket” olarak nitelendiriyor.

Başbakanlıktan bir kaynak, Gove’u “yılan” olarak tanımlarken, kelam konusu ismin, “Boris Johnson’ın misyonunu bırakmasını istediği konusunda basına sevinçle bilgi verdiğini” söylüyor.

Kalmak ve savaşmak istiyor

Gove’un, dün sabah Başbakan Johnson’a vazifesi bırakması gerektiğini söylediği belirtiliyordu.

Yine 10 Numara’dan bir kaynak, Johnson ile ilgili açıklamasında, “Kalmak ve savaşmak istiyor.” dedi.

Sunak’ın istifasıyla eli rahatladı

Aynı kaynak ayrıyeten, Başbakan’ın, vergi indirimlerine duyulan gereksinim konusunda kuşkucu olan eski Maliyet Bakanı Rishi Sunak’ın istifa etmesiyle tercih ettiği iktisat siyasetlerini sürdürebileceğine inandığını aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.