Hirfanlı’da ‘hayalet ağ’ katliamı: Yüzlerce canlı öldü

Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürlüğü gruplarınca, ‘Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’ kapsamında 2017 yılından bu yana deniz, göl ve barajlar, su canlılarına tuzak olan terk edilmiş hayalet ağlardan temizleniyor. Geçen hafta, şu ana kadar bir noktada tespit edilen en ağır hayalet ağa Hirfanlı Baraj Gölü’nde rastlandı.

Gölde tespit edilen hayalet ağ tiplerinden 10 bin adet sepet ağ, vazifeliler tarafından çıkarıldı. Balıkçıların da takviyesi ile yapılan çalışmada çıkarılan sepet ağlara takılan yüzlerce canlının öldüğü belirlendi.

“GÖLÜN TABANI SEPETLERLE DOLU”

“1 MİLYON DEKAR SU YERİNİ TARADIK”

Hayalet ağ ve sepetlerin deniz canlılarının ölmesine ve biyoçeşitliliğin ziyan görmesine neden olduğunu vurgulayan Atalay, “Ağlar bazen balıkçı istemese de kısımlara, kayalara, kesimlere takılarak orada kalıyor. Siz onu alamıyorsunuz lakin pek çok canlı oraya geliyor, takılıyor ve ölmelerine neden oluyor. Bakanlığımızın bu ağların temizlenmesi konusunda yaptığı çabada son yıllarda uzmanlaştık. Deneyimimiz arttıkça da çıkarılan ağ ve sepet ölçüsü artıyor. Bu kapsamda ülke genelinde 1 milyon dekarın üzerinde su toprağını denetim ettik ve ağları çıkarıyoruz. Ankara’da sepet, pinter diye tabir edilen ağlardan 10 bin tane çıkardık. Buna misal öbür göl ve barajlarda da çalışmalarımız devam ediyor. Halkımızın bildiği ağların, sepetlerin temizlenmesi gereken yerler varsa bildirdiklerinde temizliyoruz” diye konuştu.

“ÖLÜM TUZAĞINA DÖNÜŞÜYORLAR”

Atalay, yurttaşları “Bir hafta sonu pikniğine gidildiğinde, 15 dakikalık bir balık yakalama tecrübeniz, tahminen de ağın takılması ile yıllar süren hayalet ağa dönüşmesine sebep oluyor. Ağ ya da sepet bir bölgede suyun içinde unutulduğunda oraya bir canlı giriyor, ölüyor. Öteki canlılar bunu yem olarak kabul ediyor ve o da takılıp ölüyor. Bu döngü, o ağlar parçalanana kadar devam ediyor. Hem halkımız hem de amatör olarak balıkçılık yapan vatandaşlarımızın bıraktığı ağlar, son derece tehlikeli bir mevt tuzağına dönüşüyor, su canlıları, kuşlar ve sürünenler için. Pek çok canlının ölmesine neden oluyor” diye uyardı.

“1,7 MİLYON CANLININ HAYATINI KURTARDIK”

Atalay, ‘Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’ kapsamında şimdiye kadar Türkiye genelinde yaklaşık 545 bin metrekare hayalet ağ, 10 bin adedi Hirfanlı’da olmak üzere toplam 25 bin adet de sepet ağ çıkarıldığını kaydetti. Atalay, “Ağların çıkarılması ile bu halde en az 1,7 milyon canlının hayatını kurtardığımızı iddia ediyoruz. Müsilaj ile gayret kapsamında Marmara Denizi’nde de pek çok alanda bu hayalet ağların temizlenmesini gerçekleştiriyoruz” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.