Güney Kore’den Kuzey Kore’ye takviye: Tıbbi yardım balonları gönderildi

Kuzey Koreli sığınmacı aktivist Park Sang-hak, Kuzey Kore‘ye sondan 20 bin maske ve on binlerce Tylenol ve C Vitamini tableti taşıyan 20 balon uçurduklarını aktardı.

Park, balonlardan birinde fotoğraflarıyla “(Kuzey Kore Lideri) Kim Jong-un ve (kız kardeşi) Kim Yo-jong’u ortadan kaldıralım” yazılı bir pankart olduğunu, balonların diğer hiçbir propaganda beyanı taşımadığını söyledi.

Kuzey Kore, ülkedeki covid-19 salgınının Güney Kore hududundan gelen balonlarla başladığını tez etmişti.

Kim Yo-jong, ağustosta, Güney Kore’den “çöp” atılmaya devam ederse, Kuzey Kore’nin “Güney Koreli yetkilileri ortadan kaldırarak” karşılık vereceğini söylemişti.

Daha evvel de Kuzey Kore tersi propaganda broşürleri, 1 dolarlık banknotlar ve dış dünya hakkında bilgi içeren USB bellekler dağıtmak için balon uçuran Park, bu ikazdan sonra akına uğramıştı.

Fotoğraf: AP

SALGININ ‘BALONLARLA YAYILDIĞI’ İDDİASI

Kuzey Kore devlet medyasında 1 Temmuz’da yer alan haberde, ülkedeki salgının, vatandaşların Güney Kore sonundan gelen “yabancı şeylere dokunmalarıyla başladığı” tezi yer almıştı.

Kuzey Kore devlet medyası haberi, 18 yaşındaki bir asker ve 5 yaşındaki bir çocuğun nisanda Güney Kore sonuna yakın Ipho kasabasında “yabancı şeyler” ile temasa geçtiği ve akabinde covid-19 testlerinin müspet çıktığı formunda aktarmıştı.

Salgın tedbire merkezi, yayımladığı “acil durum talimatı”nda yetkililere Güney Kore sonu boyunca yabancı şeylere dikkat etmeleri ve nereden geldiklerini takip etmelerini emretmişti.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, virüsü Kuzey Kore’ye Güney Kore’den giden balonların yaymış olma ihtimalinin olmadığını söylemişti.

Güney Koreli sıhhat yetkilileri ve Dünya Sıhhat Örgütü uzmanlarının, materyallerin yüzeyine temasla virüs bulaşmasının neredeyse imkansız olduğu istikametinde fikir birliğinde olduğu bildirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.