Finlandiya Başbakanı Marin, Türkiye ile sık sık görüştüklerini söyledi

Marin, Fransa’nın Strazburg kentindeki Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Şurasında yaptığı konuşmadan sonra AP Lideri Roberta Metsola ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Marin, Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu ve Türkiye ile bağları hakkındaki bir soru üzerine, şu anda müracaatla ilgili NATO üyesi ülkelerdeki onay süreçlerinin devam ettiğini hatırlatarak, şunları lisana getirdi:

“Onay sürecinin tüm NATO ülkelerinde mümkün olan en süratli biçimde ilerlemesini istiyoruz. Doğal Türkiye ile sık sık gündeme getirdikleri mevzuları görüşüyoruz ve üzerinde mutabık kaldığımız yerde çalışıyoruz. Şu anda bir onay sürecinin ortasındayız ve olmayan problemler hakkında spekülasyon yapmam istemem.”

“SINIR DIŞI KONUSUNDA YARGI KARAR VERİR”

Finlandiya’nın terör örgütü PKK ile bağlantılı bireyleri hudut dışı etmesine yönelik talep alıp almadıkları sorulan Marin, şu karşılığı verdi:

“Finlandiya için hukukun üstünlüğü çok kıymet taşımaktadır. Bu ehemmiyet verdiğimiz bir kıymettir. Bunlar siyasi kararlar değildir. Finlandiya’dan birilerinin hudut dışı edilip edilmemesini hükümette tartışmıyoruz. Bunlar siyasetçilerin vereceği kararlar değildir. Bu cins kararları kamu vazifelileri ve yargı kurumları verir.”

“PUTİN KAYBEDECEK”

Marin, AP Genel Heyetine hitabında da Avrupa’nın Ukrayna’daki savaş, güç piyasasındaki istikrarsızlık, enflasyon artışları, kuraklık ve yangınla kendini gösteren iklim değişikliği nedeniyle harikulâde vakitlerden geçtiğini vurguladı.

Marin, “Putin savaşı kaybedecek. Ukrayna, bizim desteğimizle kazanacak” tabirini kullandı.

Ülkesinin Rus gazına büyük oranda bağımlı olmadığını, güç çeşitliliğini sağladığını lakin AB seviyesinde tahliller gerektiğini söz eden Marin, “Yaptırımlar sıradan Rus vatandaşının günlük hayatını etkileyecek seviyede olmalı” dedi.

Marin, savaşın savunma endüstrisi ve güç bağımsızlığının değerini gözler önüne serdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İtiraf etmeliyiz ki Rusya’ya karşı çok naif bir hal benimsedik ve beklentilerimizi Rusya’nın işleyişine dayandırdık. Sovyet idaresi altında yaşamış Baltık’taki ve Polonyalı dostlarımızı dinlememiz gerekirdi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.