Emekli polis memuru çocuklara güvenliğin önemini tiyatroyla aşılıyor

Polis okulunu tamamlamasının ardından mesleğe İstanbul’da başlayan Nuray Toprak, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık Şube Müdürlüğü gibi farklı alanlarda 21 yıl görev yaptı.

Toprak, 2016’da emekliliğe ayrılmadan önceki son yıllarında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nde, sorumlusu olduğu tiyatroda oyunlar sahneledi.

Teşkilatın, çocuk güvenliği hakkında sahneye taşıdığı oyunlarda rol alan Toprak, toplumsal fayda yararını gözeterek, suçu oluşmadan engellemek amacıyla tiyatro yapmaya devam ediyor. Özel tiyatrolarda çocuklara yönelik oyunlarda rol alan Toprak, çocuklara güvenliğin ne olduğunu ve önemini anlatmaya çalışıyor.

Tiyatro çalışmalarına ilişkin konuşan Nuray Toprak, emniyet teşkilatında çocuklara, gençlere ve ebeveynlere yönelik üç oyun sergilediklerini söyledi.

Tiyatro hayatına, polis okulundaki öğrencilik yıllarında profesyonel olarak başladığını dile getiren Toprak, polis okulundayken arkadaşlarıyla kendi aralarında oynadıkları tiyatro oyununu emniyet müdürünün duymasının ardından yeteneğiyle bilinmeye başladığını söyledi.

Ceza alacağını zannediyordu, yıl sonu töreninde tiyatro oyunu sergiledi

Doğum gününde kılık değiştirerek sahnelediği bir oyunun önünü açtığını ifade eden Toprak, “Emniyet müdürünün kulağına gidiyor, sonrasında beni odasına çağırıyor. ‘Okul müdürü neden çağırıyor?’ diye çok korktum. ‘Gel kızım’ diye beni yanına çağırdı. Ceza ve uyarı alacağımızı zannettim. ‘Evet, müdürüm, şakalaştık’ dedim ama elim ayağım öyle fena titriyordu ki. ‘Yıl sonu geliyor, aynısını okulun bittiği gün törende yapacaksın’ deyince kız arkadaşımla beraber o küçük skeci oynadık. Kendisi en ön sırada oturuyordu, eşi de vardı. Elimde gül vardı, bıyığımı büküp gülü eşine attım. Güzel bir anıydı” dedi.

Toprak, göreve başladıktan sonra polisliğin yanı sıra özel tiyatrolarda oyunculuk yaptığını, bu süreçte bir meslektaşıyla Emniyet Müdürlüğü’nde de tiyatroya yer açılması için harekete geçtiklerini anlattı.

Taleplerinin silsile yoluyla üst seviyelere kadar ulaşmasıyla tiyatro yapılması için Emniyet Müdürlüğü’nden onay çıktığını aktaran Toprak, mülakatlarda 100 personel arasından ilk 10’a girerek tiyatroda oynamaya hak kazandığını dile getirdi.

“Şiddet mağdurlarında sanatın iyileştirici yönü var”

Nuray Toprak, 21 yıllık meslek hayatında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü bünyesinde çocuk güvenliği, istismar ve trafik kullarını konu alan 3 oyunda rol aldığını belirterek, emekliliğe ayrıldıktan sonra “Şiddet Mağduru Çocukların Rehabilitasyonunda Tiyatronun İşlevi” üzerine yüksek lisans yaptığını kaydetti.

Şiddet gören çocukların sosyal gelişimini sürdürebilmesinde tiyatronun iyileştirici bir yönü olduğuna dikkati çeken Toprak, “Çocuklar oyunlarla neyin doğru, neyin yanlış olduğuna dair farkındalık kazanıyor. Peki çocuklar şiddete uğradı, ne yapmak gerekiyor? Bunların bir de rehabilitasyon süreci olması lazım. Onun için tiyatro dedim. Özellikle çocuklarımızın kendilerini anlatabilmeleri, dil gelişimini sürdürebilmeleri ve daha özgüvenli olabilmeleri için sanat diyorum” diye konuştu.

Toprak, çocuk güvenliği, cinsel istismar ve trafik kuralları gibi konuları içeren çocuk oyunlarının senaryosunun uzman ve psikologların danışmanlığında yazıldığını vurgulayarak, çocukları cinsel istismara karşı bilinçlendirmek amacıyla yazılan “Farkındayım Aldanmam” oyununun, çocuklarla ve ebeveynlerle sıcak ilişkide bulunmak için fırsat yarattığını aktardı.

Oyunu izleyen çocukların anlatmasıyla ortaya çıkan vakalar olduğunu belirten Toprak, “İyi dokunuş ve kötü dokunuşu anlatırken çocuk farkına varıyor ve geliyor. Sonrasında ‘Cadı Teyze’ bana şöyle dokunuyordu, beni rahatsız ediyordu, böyle bir şey var mı?’ diye üstüne gittiğimizde olay ortaya çıkıyordu. Hem içimiz sızlayarak hem de mutlu bir şekilde çünkü eğer ki çocuk farkında olmamış olsaydı belki daha farklı yerlere gidecekti” değerlendirmesini yaptı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir