Dünya’dan 395 ışık yılı uzaklıkta bebek gezegen bulundu

Açılımı ‘‘Atacama Large Millimeter/sub-millimeter Array’(Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi) olan ALMA, Şili’nin kuzeyindeki Atacama çölünde bulunan yüksek bir platoda heyeti radyo teleskoplarına deniyor.

Avrupa, ABD, Kanada, Doğu Asya ve Şili tarafından ortaklaşa oluşturulan bu teleskoplar bütünü, toplamda 1 milyar dolardan fazla maliyete sahip en değerli yer teleskobu dizisi olarak dikkat çekiyor.

395 ışık yılı uzaklıkta yeni öte gezegen keşfedildi

ABD’li bilim insanları, Şili’deki Atacama Büyük Milimetre Dizisi (ALMA) teleskobundan gelen bilgileri kullanarak, Dünya’dan 395 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız siteminde yer alan ve şimdi oluşumunun birinci kademesinde bulunan bir öte gezegen tespit ettiklerini açıkladı.

Araştırmacılar, etrafında uydu oluşumlarının gözlendiği belirtilen “bebek gezegen”in kozmosunun bilinmeyenlerine dair yeni keşiflere yol açacağını söyledi.

Florida Üniversitesi’nde astronomi profesörü olan ve çalışmanın baş muharriri Jaehan Bae, “Gezegen oluşumunu incelemenin en düzgün yolu, gezegenleri oluşurken gözlemlemektir. Bunun güçlü teleskoplar sayesinde gerçekleştiği çok heyecan verici bir vakitte yaşıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.