Domatese olan talep yüzde 30 arttı

“Domates kışın 50 TL olacak” kelamlarına de itiraz eden üreticiler, “Bu açıklamaları kimler yapıyor onları da bilmiyoruz. Biz de seracılık yapıyoruz. Burada bu türlü bir açıklama yapılmadı. Bu formda toplumu galeyana getirici açıklamalardan uzak durulması gerekir” dedi.

Türkiye’nin en büyük örtü altı tarım alanına sahip Antalya’da, çiftçilerin yeni dönem hazırlıkları başladı. Havaların serinlemesi ile birlikte domates, biber, patlıcan üzere fidanlar toprakla buluştu. Antalya toptancı haline gelen eserler ise yayla bölümü olarak isimlendirilen rakımı yüksek kısımlardan geliyor. Kış aylarında olduğu üzere bu aylarda da hale gelen eserin başını yeniden domates çekti. Yaklaşık 49 yıldır onlarca dönüm alanda hem üretim hem de ticaret yapan İsmail Erten ise domatesin kış aylarında 50 TL olacak telaffuzlarına itiraz etti. Söylentileri galeyan olarak nitelendiren Erten, “Ben 40 yıldır örtü altında üreticilik yapan bir çiftçiyim. Yeni dönem eserlerimiz, 15 Ağustos tarihinde başlanarak dikime devam edilmektedir. Her türlü koşullara karşın tüketicilerimizin yokluk çekmeyeceği formda tüm seralarımızı dikiyoruz. Domates başta olmak üzere biber, patlıcan üzere eserlerimizi üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Dikilen eser ölçüsünde bir azalma olmadığını belirten Erten, “Aksine fazlalık var. Bu yıl domatese olan talep yüzde 30 daha fazla. Kışlık dikimlerimiz geçen yıla nazaran yüzde 30 daha fazla bulunuyor. Bu da tüketicilerimizin bir eseri olağan fiyata tüketmesi manasına gelir. Domates 50 TL olacak üzere açıklamalar var. Bu açıklamaları kimler yapıyor onları da bilmiyoruz. Biz de seracılık yapıyoruz. Burada bu türlü bir açıklama yapılmadı. Bu biçimde toplumu galeyana getirici açıklamalardan uzak durulması gerekir. Bu türlü açıklama olursa hem üreticimizin hem de tüketicimizin başı karışır” kelamlarına yer verdi.

ÜRETİMDE EKSİLME VE ESER KITLIĞI YOK 

Kışın domatesin fiyatının 10-15 TL uygun olduğunu belirten Erten, “Biz ürettiğimizin karşılığını alalım. Tüketicilerimiz de olağan fiyata tüketsin. Hiçbir formda üretimde eksilme ve eser kıtlığı yoktur. Dolayısı ile üretime devam ediyoruz. Buradan 93 ülkeye ihracat yapılıyor. Bu ülkedeki vatandaşlar da korkmasın, biz onlara da dünyaya da yetecek üretim yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

HEM İÇERİYE HEM DIŞARIYA YETECEK ESERİMİZ VAR 

Hal fiyatları hakkında da bilgi veren Erten, “Domates 6 TL, tarla domatesi 5 TL, salatalık 3 TL, silor 4-5 TL, kabak 3.5 TL. Temmuz ayından sonra çiftçilerimiz yayla kısımlarında üretim yapıyorlar. Üreticimizin bu eserleri, otellerde kalan turistler tarafından tüketiliyor. Yalnızca zerzevat değil bunun meyvesi de var. Avrupa’ya nasıl yolluyorsak otellerimize de birebir formda yolluyoruz. Hem içeriye hem dışarıya yetecek eserimiz var. Rusya’ya ihracatımız süratle devam ediyor. Ukrayna’nın belirli bölümlerine gidiyor. Şu anda hale en çok giren eser yüzde 70 ile domatestir” dedi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.