Çok sıcaklardan gündüz konuta kapanıyorlar, gece parklara akın ediyorlar

Diyarbakır’da mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcak havalardan ötürü cadde ve sokaklar boşalıyor.

Yurttaşlar gündüz dışarıya çıkmayı tercih etmezken, akşam ise parklar doluyor. Gündüz çok sıcaklardan çocuğunu çıkartamayan Selahattin Moram, akşam ailesiyle soluğu Kayapınar ilçesindeki 75 Parkı’nda aldı. Moram, “Gündüz aslında dışarı çıkmak mümkün değil. Televizyonlarda 40-45 deniliyor lakin bizim hissettiğimiz abartısız 60 derece. Küçük kızı görüyorsunuz, gündüz çıkartmak mümkün değil. Akşam serinliğinde bir nebze de olsa çıkartabiliyoruz. Çocuklar gündüz önemli manada problemde. Daha evvel Diyarbakır havası bu kadar bunaltıcı değildi” dedi.

“DİYARBAKIR’DA HAYAT YAZIN GECE OLUR”

Geçmiş yıllarda kuru sıcak olduğunu, bu kadar nem olmadığını tabir eden Moram, “Özellikle son 3-5 yıldır içine nem de girince, üstüne bir de sıcaklık çekilmez bir hal alıyor. Adana, Mersin havasını yaşıyoruz. Gündüz manzara prestijiyle da görüyoruz bildiğiniz asfalt eriyor. Millet haliyle çıkamıyor. Akşam olunca parklar, bahçeler, sulak, serin yerler dolup taşıyor. Diyarbakır’da hayat yazın gece olur. Gündüz yok diyebiliriz” formunda konuştu.

“SICAKLARDAN PİYASADA İŞLER DÜŞÜYOR”

Ayakkabı boyacılığı yapan esnaf Ömer Öner, vatandaşların sıcakta fazla dışarı çıkmadığını tabir etti. Piyasada işlerin düştüğünü kaydeden Öner, “Diyarbakır’da yerli ve yabancı vatandaşlarda 17.00’den sonra dışarı çıkıp dolaşırlar. 41 derece görünüyor lakin bana nazaran maruz kalınan yerlerde 50’ye hakikat gidiliyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.