CHP’li Buyruk, 15 Temmuz paralarını gündeme getirdi: ‘Yapılan tam bir gasptır’

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, 15 Temmuz darbe teşebbüsünde hayatını yitirenler ve yaralananlar için toplanan yardım paralarını gündeme getirdi.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sunan Buyruk, süreci hatırlatarak şu sözleri kullandı:

“15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde iktidar, 251 şehit yakını ile 2 bin 734 gazi için halktan yardım topladı. 2016 yılında toplanan paranın ölçüsü 310 milyon TL’yi buldu. Yıllarca bu paraları hak sahiplerine vermediler ve üzerine çöktüler. Biz de ısrarla ‘bu paraları hak sahiplerine ne vakit vereceksiniz?’ diye sorduk.”

“FAİZ GELİRİNİN YARISI BİLE DEĞİL”

Emir şöyle devam etti:

“İktidardan ses çıkmadı. Uzun ısrarlarımız ve takibimiz sonrasında 16 Ocak 2020’de bu paranın Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı hesabına aktarıldığını açıkladılar. Sonrasında da nihayet 22 Nisan 2020’de de aylık biner TL olmak üzere şehit yakını ve gazilere nakdi takviye ödemesine başladılar. Sonra da bizim zorlamamız sonrasında aylık ödemeyi bin 500 TL’ye çıkardılar. Artık de aylık 2 bin 600 TL ödeme yapıyorlar. Fakat, bayram ve 15 Temmuz ikramiyesi dahil şehit yakını ve gazilere ödenen toplam yıllık para yalnızca 39 bin TL. İktidar, net olarak bankadaki paranın ölçüsünü ve faizini açıklamadığı için tam olarak ne kadar para biriktiği bilinmiyor.”

YAPILAN TAM BİR GASPTIR

“Şehit yakını ve gaziler için 2016’da toplanan 310 milyon TL’nin o zamanki karşılığı 88 milyon dolardı. Bugünkü kurla hesapladığımızda 1.5 milyar TL’yi buluyor. Para beş katı paha kaybetti” diyen Buyruk, şu çağrıyı yaptı:

“Oysa gazilere dağıtılan aylık paranın toplam ölçüsü, aylık faiz ölçüsünün yarısı bile değil. Yapılan tam bir gasptır. TÜİK’in enflasyonu yüzde 78, ENAG’ın da yüzde 175 açıkladığı bir devirden geçiyoruz ve hak sahiplerine dağıtılması gereken paralar eritiliyor. Başka yandan ne Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı, bankadaki ana paranın faiz gelirini açıklıyor. Yapılması gereken bir an evvel bu paraları hak sahiplerine dağıtmaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.