Borsada rekor rallisi sürüyor: Yeni güne tarihi dorukla başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 18,03 puan ve yüzde 0,58 paha kazanarak 3.139,55 puan ile tarihi doruğunu gördü.

Bankacılık endeksi yüzde 1,21 ve holding endeksi yüzde 0,54 artış kaydetti. Tüm dal endeksleri güne yükselişle başlarken, en fazla kazandıran bankacılık oldu.

BIST 100 endeksi, dün bankacılık bölümü öncülüğünde yükseliş eğilimini sürdürdü ve yüzde 1,93 bedel kazanarak 3.121,52 puanla kapanış rekorunu tazeledi.

Analistler, dünya genelinde açıklanan makroekonomik bilgilerin resesyon dehşetlerini tetiklemesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında yapacağı faiz artırım büyüklüğüne ait belirsizliklerin artmasıyla global hisse piyasalarında negatif seyrin devam ettiğini belirterek, yurt içi piyasaların ise müspet ayrıştığını söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in eylül ayı toplantısına yönelik 50 ve 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalinin eşitlendiğine işaret eden analistler, Jackson Hole İktisat Siyasetleri Sempozyumu kapsamında yapılacak açıklamalarla beklentilerin netleşebileceğini kaydetti.

Analistler, bugün bilgi gündeminin nispeten sakin olduğunu, ABD’de sağlam mal siparişleri ve bekleyen konut satışlarının izleneceğini tabir ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.150 düzeyinin direnç, 3.070 puanın dayanak pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.