Bolu’da 20 çocuk zehirlendi, 8’i ağır bakımda

Yuva köyünde Kurban Bayramı’nın son gününde kimi çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye götürülen 20 çocuğun birinci belirlemelere nazaran zehirlendiği belirlendi. Tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu tespit edildi. Teşhisin akabinde çocuklardan 8’inin durumu ağırlaştı. Ankara’ya sevk edilen 8 çocuk, çeşitli hastanelerde ağır bakıma alındı. Hadise sayısı artarken, birtakım yetişkinler de tedavi altına alındı. Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü takımları de çocukların içtiği su ile yediği yiyeceklerden numune aldı.

‘ZEHİRLENMENİN KAYNAĞI TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Bolu Valisi Erkan Kılıç, 20 çocuğun zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldığını tabir ederek, “8 çocuk, şu anda sevk edildi. Ağır bakım ünitesinde tedavi görüyorlar. Kurban Bayramı’nın 4’üncü günü olmuş. Zehirlenmenin kaynağı tespit edilmeye çalışılıyor. Su kaynaklı olup olmadığına bakılıyor. Aslında köyde, sularla ilgili klorlama da yapılıyor. Önlemler alınıyor. Tüm incelemeler sürüyor. Besin eserlerinden de numuneler alındı. Bu durum daha çok çocuklarda görüldü. Bu durumu tespit etmeye çalışıyoruz. Sıhhat Bakanlığı ile görüştük, inceleme için grup gelecek” dedi.

‘DOKTORLAR KESİN BİR TEŞHİS KOYAMIYOR’

12 yaşındaki oğlu hastanede tedavi gören Sezgin Aydoğan, “İlk etapta belirtileri şiddetli karın ağrısı, kanlı ishal, ardından halsizlik üzere şeyler tetikliyor. 2 gün evvel geldik. Hekimlerimizin denetimi sonrasında yatış kararı aldık. Hekimler, kesin bir teşhis koyamıyor. Bağırsak enfeksiyonu ile alakalı olabileceğini söylüyorlar. Tedavi süreci burada devam ediyor. Neden olduğu konusunda bir şey diyemiyoruz. Sudan da olabilir. Öbür bir şeyden de olabilir. Araştırılmasının yapıldığı söyleniyor” diye konuştu.

Kayınvalidesi ile annesi rahatsızlanan Sedat Keskinkılıç ise “Rahatsız olan annem ve kayınvalidem. Dün de üniversiteye oğlumu götürdüm. Oğlum da bir şey yok ancak mahallede var. Annemin durumu önemli. Bayramın 4’üncü gününden beri yatıyor. Kayınvalidem de bugün rahatsızlandı. Onun da yatışını yaptık. Neden olduğunu bilemiyoruz. Annem harici kimsede yok. Birebir besinler, tıpkı ortam. Nedenini bilemiyoruz” sözlerini kullandı.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.