Boğaziçi Üniversitesi, rektörler listesine Melih Bulu’yu eklemedi

Boğaziçi Üniversitesi’ne 2 Ocak 2021 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla rektör olarak atanan ve 14 Temmuz 2021 günü yeniden cumhurbaşkanı kararıyla vazifeden alınan Prof. Dr. Melih Bulu’ya, üniversitenin internet sitesindeki rektörler listesinde yer verilmedi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran Boğaziçi Üniversitesi’nin internet sitesinde, 1863 yılından bu yana kadar üniversitede rektörlük yapan isimlerin listesi yer alıyor. Listenin 19’uncu sırasında 2016 ile 2021 yıllarında rektörlük yapan Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın ismi bulunuyor.

Özkan’dan sonra Melih Bulu’nun isminin yer alması gerekirken Bulu yerine Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin ismi “2021-Devam etmekte” biçiminde yer aldığı görüldü.

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne daha evvel AK Parti milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun atandığının açıklanmasının akabinde üniversitenin akademisyenleri ve öğrencileri tarafından protestolar düzenlendi. Yerleşkelerde düzenlenen protestolara polis atakları gerçekleşirken çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Haklarında dava açılan öğrencilerden kimileri ise tutuklanarak cezaevine gönderildikten sonra tahliye edildi. Bulu 14 Temmuz 2021’de vazifeden alınırken akademisyenlerin her iş günü rektörlüğe sırtını dönerek gerçekleştirdikleri hareket hala devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.