Besilik hayvan ithalatı üreticiye de tüketiciye de yaramayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zarurî olmadıkça besilik hayvan ve kırmızı et ithalatı yapılmayacağını söylemesine rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı 150 bin büyükbaş besilik hayvan ithalatına müsaade verdi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, ithalatın piyasaya nasıl yansıyacağını kıymetlendirdi. Türkiye’de 1.5 milyon ton et üretimi için yaklaşık 5.5 milyon sığır kısmı yapıldığına dikkat çeken Başevirgen, buna nazaran ithal edilecek 150 bin sığır yıllık sığır gereksiniminin fakat yüzde 2.7’sini karşılayacağını söyledi.

“LOBİLER İKNA ETTİ”

Türkiye’nin günlük 4 bin ton civarında sığır etine muhtaçlığı olduğunu belirten Başevirgen, “İthal edilen ölçü 2 haftalık tüketimimizi dahi karşılayamıyor” dedi.

“İthalat kime ne yarar sağlayacak” diye soran Başevirgen, “Hayvancılık bölüm temsilcileriyle yaptığımız görüşmelerde, bürokratlar, siyasetçiler ve ithalat lobilerinin bu kararda parmağı olduğu ve cumhurbaşkanının ikna edildiği söyleniyor” dedi.

Başevirgen, üreticinin hiçbir yararı olmayacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Üretici, vefat ve hastalıktan kaynaklı hiçbir randıman kaybı yaşamadan bu ticareti gerçekleştirirse hayvan başına yalnızca 137 lira para kazanmış olacak. Değersizleşen paramızdan ötürü oldukça maliyetli olacak bu ithalat, et fiyatlarını da düşürmeyecek. Bilakis fiyatların daha da artmasına neden olacak. İktidara tavsiyemiz, hayvan ithalatına kapı açacaklarına üretim maliyetlerini düşürmeleri ve üreticiye ek takviyeler vermeleri. Gerisi aldatmaca. Diğer odaklara para kazandırma gayreti.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.