Bakanlıktan 45 bin lira ödüllü yarış

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün müracaatlarını 7 Temmuz’da kabul etmeye başladığı yarışta internet, husus kullanımı, kumar üzere her türlü bağımlılık ögeleri tiyatro sanatı çerçevesinde ele alınarak bu bahiste farkındalık arttırılacak. Son müracaat tarihinin 30 Aralık olarak belirlendiği müsabaka ile ulusal tiyatro kültürünün canlandırılması, zenginleştirilmesi, Türk tiyatrosuna özgün yapıtların, yeni bakış açılarının kazandırılması da sağlanacak. Yarışa yurt içinden ya da yurt dışından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yahut Türkçe yazan muharrirler katılabilecek.

Yapıtların özgün olması gerekirken hikaye, roman, şiir, uyarlama eserler, kısa oyunlar ve çocuk oyunları kıymetlendirme dışı bırakılacak. Bir kişi yarışa en fazla bir yapıtla müracaat yapabilecek olup, yapıtlarda kullanılan lisanın kesinlikle Türkçe olması ve yapıtın öz, biçim ve üslup bakımından dramatik yazım tekniğinin gerektirdiği kurallar çerçevesinde kaleme alınmış olması gerekecek. Yarışa katılan eserler Devlet Tiyatroları Edebi Konsey üyeleri tarafından tema, mevzu, lisan, karakter, müddet, dramatik oyun yazım tekniği, özgünlük ve maksada uygunluk açısından pahalandırılacak. Yarış sonuçları 27 Mart 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün internet sitelerinde ve kurumsal toplumsal medya hesaplarında açıklanacak.

Birincilik mükafatı 45 bin lira

Dereceye giren oyunlar Devlet Tiyatroları repertuvar havuzuna alınarak birincilik mükafatı olarak 45 bin lira, ikincilik mükafatı 42 bin 500 lira, üçüncülük mükafatı 40 bin lira takdim edilecek. Birinci Mansiyon Mükafatı 37 bin 500 lira ve ikinci Mansiyon Mükafatı de 35 bin lira olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.