Bakan Özer’den kayıt parası açıklaması: Müdürlerimizi alarm durumuna getirdik

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı açılış hazırlıklarına yönelik haziran ayında tüm okul yöneticileriyle birinci toplantının yapıldığını söyledi.

Yıllardan beri ülkede kronik sorun haline gelen “okula kayıtlarda bağış” sendromunu da ortadan kaldırmak istediklerini söyleyen Özer, “Tüm kamuoyuna deklare ettik, tüm vilayetlerimizde il müdürlerimizi alarm durumuna getirdik. Muhakkak okula kayıtlarda bağış alınmayacak. Bir veli isterse okulun güçlenmesi için okul aile birliğine bağış yapabilir fakat kayıtla muhakkak ilişkilendirilmeyecek. Allah’a şükür bu süreç de çok başarılı bir halde devam ediyor” diye konuştu.

Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zarurî bağış yahut kayıt parası alındığına yönelik şikayetler üzerine 65 okulda başlatılan incelemelerin sürdüğünü ve sonucun kamuoyuyla paylaşılacağını bildirerek, “Nasıl yardımcı kaynakla ilgili sorunu kökünden çözmüşsek, bağışla ilgili sorunu de çözeceğiz” tabirini kullandı.

‘ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 90’I İMTİHANDAN MUAF’

Özer, başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik için başvuran yaklaşık 614 bin öğretmenden yaklaşık 90’a yakınının yüksek lisans ve doktora diploması olduğu için imtihandan muaf olduğunu aktararak, “Öğretmenlerimiz müsterih olsunlar inşallah bu süreç çok suhuletli bir formda bitecek ve 2023’te çok büyük sayıda uzman öğretmen ve başöğretmenle Ulusal Eğitim Bakanlığı çok daha güçlü bir formda yoluna devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.