Avusturya’dan Türkiye açıklaması: Çok kıymetli bir rol üstleniyor

Avusturya Dışişleri Bakanı Aleksandr Schallenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner‘le Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde ortak basın toplantısında konuştu.

Aleksandr Schallenberg, ikili görüşmelerin takdir edilecek seviyede olduğunu belirterek, Rusya-Ukrayna Savaşı‘na değinerek “Bu hususlarda hepimiz sınama ve zorluklarla karşı karşıyayız. Bu bahiste bilgi alışverişinin yapılması son derece önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Schallenberg, Türkiye ve Avusturya münasebetlerinin çok taraflı olduğuna da işaret ederek, Türkiye’de 250 Avusturya şirketi bulunduğunu ve daha fazla Avusturyalı şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapma isteği olduğunu kaydetti.

Schallenberg, hem iç hem de dış politikayı pahalandırmak için iki ülke içişleri ve dışişleri bakanlarının yer aldığı bir formatta buluşmanın kıymetli olduğuna da vurgu yaparak, “Özellikle göç konusuna baktığımızda Türkiye büyük bir sorumluluk ve yük üstlenmiş bulunmakta. Şu mevzuda hemfikiriz, 2015 ve 2016’da yaptığımız yanlışları tekrarlamak istemiyoruz” sözlerini kullandı.

Schallenberg ayrıyeten, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sona ermesi noktasında Türkiye’nin teşebbüslerine de değinerek, “Türkiye’nin burada çok istikrarlı ve çok kıymetli bir rol üstlendiğini görüyoruz. Bunu takdir ediyoruz ve sahiden bu aracılık zahmetleri için de çok teşekkür ediyoruz. Sonuçta bu tahliller bir masada gerçekleşecek. Türkiye’nin çok büyük rol oynadığı öteki bir mevzu tahılın özgür sirkülasyonu. Dün Mısır’daydık ve bu mevzuyu konuştuk. Nitekim şu anda memleketler arası insani bir felaketin engellenmesi için hepimiz efor gösteriyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE-ERMENİSTAN İLGİLERİNİN OLAĞANLAŞMA SÜRECİNDEN MUTLUYUZ’

Aleksandr Schallenberg, Sakarya açıklarında bekleyen Rus bayraklı Zhibek Zholy gemisine ait de açıklamada bulunarak “Mesela Rus bayrağı ile seyreden bir gemi Türkiye tarafından durduruldu. Bu da bize ne kadar utanmaz, aymaz bir formda o Rus gemisinin ve Rusların hareket ettiğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Schallenberg, AB’nin Türkiye’den beklentileri olduğunu da belirterek, “Dolayısıyla diyalogda kalmak zorundayız. Her vakit eşit düzeyde bir diyaloğun sürdürülmesinden yanayım” diye konuştu.

Schallenberg, toplantının soru karşılık kısmında Türkiye ile Ermenistan olağanlaşma görüşmelerinin Viyana’da yapılmasına ait, “Bu tip görüşmelerin olması son derece olumlu ve Viyana’da size takviye verme konusunda da çok mutluyuz” dedi.

Schallenberg ayrıyeten, görüşmelerin Türkiye yahut Ermenistan’da yapılmasına ait, “Komşular hudutta da buluşabilir. Her vakit şuna güvenebilirsiniz, bu bağlamda bizim üzerimize düşen her türlü güzel hizmeti vermeye hazırız” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.