Aşırı Sıcaklar ve Kuraklık Geldi Çattı: Dünya Meteoroloji Örgütü’nün Uyardığı ‘El Nino’ Başlıyor!

Geçtiğimiz günlerde Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), hava durumu fenomenlerinden El Nino konusunda uyarılarda bulunmuştu. Dünya’da sıcaklık artışlarının ve kuraklığın yaşanacağı o günler geldi çattı. 2023 yazı uzmanlara göre belli ki çok sıcak geçecek ancak bizi bir dizi hava olayı daha bekliyor. Peki Türkiye’de El Nino ne zaman görülecek, neler yaşayacağız, gelin bir bakalım…

‘El Nino’ ismini daha önce duymamışsanız bile bundan böyle sık sık maruz kalacağınızın haberini verelim. Çünkü Dünya El Nino hava olayları dönemine giriyor.

El Nino adı verilen hava durumu olayı, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımların ve bunun sebep olduğu atmosferik olayların genel adı olarak tanımlanmaktadır. İspanyolca ‘oğlan çocuğu’ veya ‘velet’ ve ‘küçük kız’ gibi anlamlara gelmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre El Nino’nun meydana gelmesi ile önümüzdeki aylarda görülmemiş rekor sıcaklıklar yaşanabilir, denilmişti.

Genellikle El Nino Güney Amerika’nın batı kıyılarında etki gösterdiği için Dünya’ya yayılmasını kimse tahmin edemezdi ancak bu da oldu. Temmuz ve Ağustos itibariyle Dünya El Nino etkisine resmen giriyor.

Öyle ki Süper El Nino riski de var.

Hava Forum’un aktardığı bilgilere göre “Böyle bir durum gerçekleşirse Güney Amerika kıyılarından başlayan su akıntılarının okyanus aracılığı ile atmosfere sıcak hava dağıtması çılgın boyutlara ulaşacak.”

‘Pasifik’te deniz suyu adeta kaynayacak. Böyle olunca kasırgalar rekor düzeye ulaşacak…’

“Ağustos ayında yaşanacak bu olaylar bir silsile şeklinde Dünya’nın dengesini bozacak.”

Kasırgaların ve kuraklığın artacağı bu dönemler için uzmanlar şimdiden uyarıyor.

Peki, El Nino’nun etkisi ülkemizde ne zaman görülecek?

2023 sonbahar mevsimi, 2023/2024 kış mevsimi ve 2024 yaz mevsiminde görülecek yurdumuzda El Nino etkilerinin yaşanması bekleniyor.

Yurdumuzda El Nino sonbaharda tropikal medicaneler’e neden olacak!

Aşırı yağışlar ve su hortumları görülecek.

Kışın vortexler yaşanacak.

2024 yazında ise rekor sıcaklar görülecek ve orman yangınları riski yükselecek.

İşte o tweet:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx