ABD’de maymun çiçeğinden birinci mevt gerçekleşti

ABD’nin Texas eyaletinde maymun çiçeği kaynaklı bir kişi hayatını kaybetti. Hadise, maymun çiçeği temaslı birinci mevt olarak kayıtlara geçti.

Teksas sıhhat yetkilileri, maymun çiçeği teşhisi konan hastanın, ülkenin virüs kaynaklı hayatını kaybeden birinci bireyi olduğunu belirtirken, hastanın Houston bölgesinde yaşayan ve bağışıklık sistemi zayıflamış bir yetişkin olduğunu söyledi.

Teksas Eyalet Sıhhat Yetkilisi Dr. John Hellerstedt, “Maymun çiçeği, bilhassa bağışıklık sistemi zayıf olanlar için önemli bir hastalıktır. Maymun çiçeğine maruz kalmışlarsa yahut hastalıkla uyumlu semptomları varsa, insanları tedavi aramaya teşvik etmeye devam ediyoruz” dedi.

ABD şu anda dünyanın en büyük maymun çiçeği salgınıyla uğraş ediyor. CDC bilgilerine nazaran, ülke genelinde 18 binden fazla olay bildirildi ve enfeksiyonlar artık her eyalette, Porto Riko ve Washington DC’de de doğrulandı.

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine nazaran, salgının başlamasından bu yana sekiz ülke maymun çiçeğinden toplam 15 vefat bildirdi. Vefatlar daha evvel Küba, Brezilya, Ekvador, Gana, Hindistan, Nijerya, İspanya ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bildirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.